Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Запор під час вагітності

Запор – це порушення функції кішечника, що виявляється затримкою його спорожнення більше 2 діб з утрудненням дефекації. У нормі їжа, прийнята протягом 8 годин після дефекації, евакуюється протягом наступних 24 годин. У хворих з хронічними запорами час транзиту їжі по шлунково-кишковому тракту становить 60-120 годин і більше. Для запору характерний рідкісний, твердий і убогий стілець

Як лікувати запор при вагітності?

Серед найчастіших питань, які не сходять зі сторінок сайтів майбутніх мам, зокрема, і сайту www.baby.ru, є питання про можливість лікування запорів при вагітності. Треба сказати, що ця патологія кишечника взагалі нередка і у інших груп населення – так, практично, у всіх – запорами страждають літні люди, діти, працівники «сидячих видів праці» та багато інших категорій населення. У нормі опорожняться кишечник повинен щодня, іноді це трапляється через день. Вже триденне відсутність самостійного стільця вважається запором.
Чому запори так часті саме у вагітних?

Тому є фізіологічні причини.
По-перше, основним гормоном вагітності є прогестерон, одну з дій якого – попереджати передчасні скорочення мускулатури матки. Але кишечник з маткою мають спільну іннервацію і м’язи їх складаються зі схожих за структурою гладких м’язових волокон. Значить, і на мускулатуру кишечника прогестерон буде чинити такий же розслаблюючу дію. А це призведе до гіпотонії, атонії кишечника – тобто порушення його моторики – запору.
Ще однією причиною частих запорів при вагітності є здавлення збільшеною маткою петель кишечника, особливо в положенні сидячи. Тому вагітним жінкам, зайнятим на сидячій роботі, важливіше, ніж усім іншим, перерви на відпочинок – встати, походити, розмитися. До речі, і гімнастика, рекомендована лікарем, допомагає не тільки зміцнити черевний прес, підготуватися до пологів, але й профілактувати і лікувати запори.
І третє, що важливо – людей з абсолютно здоровим шлунком і кишечником зараз мало – з дитячих років відзначаються дискінезії жовчних шляхів, гастрити, буває і більш серйозна патологія – при настанні вагітності ці хвороби нікуди не зникають, навпаки, багато з них переходять у більш активну стадію, що сприяє також порушення роботи кишечника.

З профілактикою запорів все зрозуміло – деяких певних моментів можна уникнути – гіподинамії, наприклад. Ну, а від гормональних причин не дітися нікуди. Чим же можна лікувати запори у вагітних? Перш за все, ніж можна – сольовими та олійними проносними. Все з тієї ж причини загальної іннервації матки і кишечника, «запустимо» кишечник – почне скорочуватися і матка. І навіть більш слабкі препарати, рослинні, типу сени, все одно небажані. У разі вже дуже стійких закрепів, при відсутності ефекту від дієти і нормальному перебігу вагітності можна спробувати регулакс – препарат з фруктів, він найменш небезпечний. В основному ж треба змінити стиль харчування. Включити в свій раціон максимум клітковини, краще грубою, якщо дозволяє кишечник – капусту, редис, хліб грубого помелу, можна висівки, інші овочі. Клітковина овочів, що не всмоктуючись сама, призводить до розбухання харчових мас і кращої їх евакуації з організму. Якомога менше вживати рафіновані продукти – напівфабрикати, готові блюда, заморожені – в них багато консервантів і різних стабілізаторів, погано діють на кишечник. Добре нормалізують стілець кабачки, багато ягоди і фрукти – персики, абрикоси, сливи, полуниця. З сушеного чорносливу можна робити відвар, приєднавши до нього родзинки, курагу – користь буде величезна. Треба також стежити за водним режимом – часто вагітні, боячись появи набряків намагаються менше пити, а нормального стільця без води не буде ніяк.
Шкода, якої завдають порушення стільця – закрепи – майбутній дитині у вигляді інтоксикації від неперетравлених продуктів харчування, частенько перебільшують – це все-таки не отрути в повному розумінні цього слова. Але для поліпшення якості життя вагітної жінки, для виключення важкого витискання стула, що може призвести не тільки до випадання гемороїдальних вузлів, але й передчасної пологової діяльності, з запорами варто боротися.

Чим небезпечні запори при вагітності?
Жінки, ніколи раніше не страждали уповільненим і утрудненим випорожненням, можуть зіткнутися з цим під час виношування дитини на ранньому терміні. Багато хто з них іспитиваютзапори при вагітності на пізніх термінах. Це неприємне явище безслідно не проходить. Запори для майбутньої мами і її ще не народженої дитини представляють особливу небезпеку.

Вагітна сидить біля стільця: запори при вагітності досить часте явище.

Через складності з випорожненням в організмі жінки затримуються шкідливі речовини, які утворилися в результаті розпаду їжі. Вони, перебуваючи в кишечнику, всмоктуються в кров через його стінки. Це може негативно позначитися на матері і плоді.

Запори можуть викликати масу дискомфортних відчуттів. Жінка в положенні може відчувати важкість у животі, біль. Все це може викликати небажані переживання і розлади.

Багатьох жінок хвилює питання, що стосується того, чи можна тужитися при запорах під час вагітності. У період виношування дитини потуги не бажані. Якщо жінці доводиться тужитися не сильно і рідко, то це не викличе серйозних проблем. Регулярні запори небезпечні тим, що напруга м’язів живота може призвести до виникнення геморою або до викидня.

Застій вмісту в кишечнику може викликати ускладнення. Наприклад, проктосигмоидит (запалення прямої і сигмовидної кишки), вторинний коліт, парапроктит (запалення околопрямокишечної клітковини), тріщина заднього проходу можуть виникнути через тривале запору.

Народні засоби від запору при вагітності

Хороший і безпечний народний засіб від запору –

відвар з чорносливу. Для його приготування потрібно взяти 100 г промитих сухофруктів, 100 г геркулесових пластівців і 100 г буряків. Всі ці інгредієнти перемішати, занурити їх у каструлю і налити 2 л води. Чорнослив, геркулесові пластівці і буряк кип’ятити на повільному вогні протягом години. Після цього відвар процідити і поставити холодильник. Пред сном слід пити по 1 склянці.

Також допомагає від запору при вагітності чорнослив, курага та родзинки з медом. Для приготування цієї суміші знадобляться сухофрукти (по 100 г) і 2 ст. л. меду. Чорнослив, курагу та ізюм гарненько промити і пропустити через м’ясорубку. Після цього додати мед і ретельно перемішати. Даний засіб рекомендується вживати перед сном по 2 ч. Л., Запиваючи їх теплою водою.

Варто відзначити, що деякі народні засоби від запору при вагітності заборонені (наприклад, листя сени, ревеню, кора жостеру, плоди жостеру).

Comments are closed.