Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Навколоплідні води

Водна оболонка, або амніон, являє собою замкнутий мішечок. Усередині мішечка знаходиться плід, оточений навколоплідними водами. Стінки амніону дуже тонкі, але міцні і еластичні: вони добре розтягуються і дуже пружні. У нормі водна оболонка прозора, гладка і має блискучий, перламутровий відтінок.

Амніотична рідина (навколоплідні води) виробляється стінками амніону (плодового міхура) і заповнює його порожнину. Склад вод постійно оновлюється; повна зміна відбувається кожні три години. Об’єм навколоплідних вод залежить від терміну вагітності. Наростання об’єму відбувається нерівномірно. У першому триместрі, в 10 тижнів вагітності, кількість амніотичної рідини становить у середньому 30 мл, в 13-14 тижнів – близько 100 мл, у 18 тижнів – 400 мл і т.д. Максимальний обсяг відзначається до 37-38-му тижні вагітності, в середньому становлячи 1000-1500 мл. До кінця вагітності кількість вод може зменшитися до 800 мл в результаті підвищеного виведення рідини з організму жінки.

Води прозорі, не мають специфічного запаху, по в’язкості і консистенції дійсно нагадують воду. До складу входить: глюкоза, жири, солі, сечовина, кисень, вуглекислий газ, вітаміни, антигени, які відповідають цій групі крові плода і гормони. До водам можуть домішуватися лусочки епідермісу (злущені клітини шкіри плоду), продукти діяльності сальних залоз шкіри і Пушкова волосся. Якщо навколоплідні води мають відтінки зеленого кольору, це вказує на внутрішньоутробну гіпоксію плода.

Протягом вагітності водна оболонка захищає малюка від механічного пошкодження (травм, забитих місць, ударів), створює комфортне середовище проживання, бере участь в обміні речовин, охороняє від стиснення пуповину, перешкоджає утворенню зрощень між шкірою малюка і стінками матки, оберігає від попадання інфекцій із статевих шляхів .

У процесі пологів плодовий міхур давить на шийку матки, забезпечуючи її розкриття. Плодовий міхур розривається при повному або майже (5-6 см) повному розкритті шийки матки, що відповідає першому періоду пологів. Своєчасний розрив плодового міхура не тільки сприяє нормальному процесу згладжування і розкриття шийки матки, але і зберігає сприятливі умови для плоду під час сутичок. Поки плодові оболонки цілі, то малюкові небезпеку інфекції не загрожує. Крім цього скорочуються стінки матки безпосередньо не охоплюють плід, не порушують кровообіг між матір’ю і плодом.

Якщо стався розрив плодових оболонок до початку пологів – це називається передчасним розривом плодових оболонок, або передчасним відходженням навколоплідних вод.

Симптоми відходження вод залежать від того, в якому місці стався розрив.
Найчастіше міхур розривається безпосередньо над шийкою матки; такий розрив називають центральним. При такому розриві води виливаються потоком, Це відбувається несподівано і одномоментно. Пропустити таке явище просто неможливо!

Якщо розрив відбувся високо і отвір прикривається стінкою матки, такий розрив називається високий бічний. У цьому випадку води будуть постійно підтікати в невеликих кількостях, змочуючи гігієнічну прокладку протягом 2-3 годин. При такому розриві жінка може не відразу помітити підтікання і сплутати їх з рясними піхвові виділення або з нетриманням сечі. При цьому жодних больових відчуттів може не бути взагалі. При підозрі на підтікання навколоплідних вод слід терміново звернутися до лікаря, у приймальному відділенні будь-якого пологового будинку вам зроблять «тест на підтікання – амнітест». Принцип дослідження полягає у виявленні речовини, якого в нормі немає у вмісті піхвового секрету, але багато в амніотичній рідини – плацентарний альфа1-мікроглбулін. Результат визначається протягом 15-20 хвилин.
При виявленні розриву плодового міхура жінку обов’язково госпіталізують.

Передчасний і ранній розрив плодових оболонок зустрічається в 25% випадках, причому частіше спостерігається у первісток. Причини розриву можуть бути наступні;
– Перерозтягнення плодових оболонок (виникає при багатоплідній вагітності, великому плоді, багатоводдя);
– Патологічні стани шийки матки (млява, нееластична шийка матки (частіше у жінок після 30 років, первісток), гіпертрофована внаслідок тривалого запалення, рубцева деформація після розривів попередніх пологів, рубець на шийки після припікання ерозії до перших пологів);
– Неправильне положення плоду (поперечне, косе і тазове передлежання плоду, велика голівка плоду);
– Неправильні розміри і форма тазу (зміна будови кісток таза);
– Зміна з боку плодових оболонок (підвищена проникність, низька еластичність, порушення плодово-плацентарного кровоплину, інфікування, переношування).

При передчасному отхождении навколоплідних вод можуть виникнути різні ускладнення, які залежать від тривалості безводного проміжку. Безводним проміжком називається інтервал часу з моменту розриву плодових оболонок до народження малюка. З порушенням цілісності плодового міхура зникає остання перешкода між стерильною порожниною матки і нестерильними статевими шляхами. При безводному проміжку, перевищує 12 годин, мати і плід вважаються ініційованими. Для майбутньої мами це загрожує розвитком сепсису, а для малюка ураженням різних органів і систем. При високому бічному розриві ризик інфікування значно менше, в окремих випадках безводний проміжок може тривати добу і більше, але під контролем лікарів. Відходження вод після розкриття шийки матки 3 см і більш рідко змінює звичний плин пологів. Відсутність плодового міхура на початку пологів може призвести до розвитку слабкості родової діяльності.
При надходженні в пологовий будинок жінки з тривалим безводним проміжком (10-12 год) її поміщають в інфекційне відділення, призначають антибактеріальну терапію, вітамінотерапію і родостимулирующим кошти.

Маловоддя

Маловоддя – зменшення кількості навколоплідних вод до 500 мл і менш, пов’язане з порушенням їх утворення і всмоктування.

Серед причин, що призводять до маловоддя, частіше виділяють такі, як гестоз, гіпертонічна хвороба у матері, інфекційно-запальні захворювання (токсоплазмоз, цитомегаловірусна, микоплазменная інфекція та ін), ураження видільної системи плоду (закупорка сечівника, сечоводів), а також при порушення функції нирок, хронічна гіпоксія.

Припустити зменшення кількості навколоплідних вод лікар може при відставанні висоти стояння дна матки і окружності живота від нормативних показників для передбачуваного терміну вагітності, а також при зниженні рухової активності плода. При зовнішньому дослідженні чітко визначаються частини плода, вислуховуються серцеві тони, матка при цьому щільна. Більш точне визначення ступеня вираженості маловоддя можливо при ультразвуковому дослідженні. Діагноз маловоддя при УЗД грунтується на визначенні кількості навколоплідних вод і на обчисленні індексу амніотичної рідини (ІАЖ). Допплерометричне дослідження кровотоку в системі «мати – плацента – плід», також необхідно, тому що при маловодді може відзначатися порушення кровотоку.

Вкрай несприятливою прогностичною ознакою є виявлення вираженого маловоддя у другому триместрі вагітності, тобто на термінах 18-26 тижнів. При розвитку маловоддя в ці терміни відбувається переривання вагітності, внутрішньоутробна загибель плоду або новонародженого в перші дні життя. У міру зниження кількості навколоплідних вод наростає затримка росту плода (гіпотрофія), що визначається за допомогою ультразвукової фетометрії. При I ступеня гіпотрофії відзначається відставання показників фетометрії від нормативних показників на 2 тижні, при II – на 3-4 тижні, при III – більш ніж на 4 тижні. Маловоддя також може призвести до розвитку внутрішньоутробних вад, високий ризик здавлення пуповини і внутрішньоутробної загибелі плоду, а також його внутрішньоутробного інфікування.

Многоводие

Багатоводдя – стан, що характеризується надлишковим накопиченням навколоплідних вод. При багатоводді кількість навколоплідних вод перевищує 1,5 л і може досягати 2-5 л, а іноді і більше.

Найчастіше багатоводдя спостерігається при цукровому діабеті, наявність гострого або хронічного інфекційного процесу у матері, резус-конфлікті, багатоплідної вагітності, аномалії розвитку плода (вроджені вади розвитку центральної нервової системи і шлунково-кишкового тракту).
При розвитку багатоводдя спостерігається значне збільшення розмірів матки: окружність живота і висота стояння дна матки. Матка напружена, частини плоду прощупуються з трудом, при цьому плід легко змінює своє положення, і можна спостерігати його надмірна рухова активність. Серцеві тони плода прослуховуються нечітко. У діагностиці багатоводдя важлива роль належить ультразвуковому дослідженню. Під час дослідження визначається величина вертикального кишені (ультразвукової критерій оцінки кількості навколоплідних вод): при легкому ступені багатоводдя його величина становить 8-11 см, при середньому ступені – 12-15 см, при вираженому многоводии цей показник досягає 16 см і більше.

При хронічному многоводии легкого ступеня вагітність протікає сприятливо, і в більшості випадків пологи відбуваються в строк. Найбільш частим ускладненням є невиношування вагітності. При вираженому багатоводді часто наступають передчасні пологи. При наростаючому порушенні кровообігу у вагітної (виражені набряки, важка задишка) іноді виникає необхідність штучного переривання вагітності.