Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Про добавки

Знайшла статтю про добавки, дуже цікаво – для любителів натурального харчування!

Добавки бувають різні блакитні та червоні
Незважаючи на удавану різноманітність, визначити призначення харчової добавки в складі продукту досить просто: буква Е – «Європа», а цифри – приналежність до певного класу добавок. По цифровому індексом всі харчові добавки можна розділити на кілька груп:

Е100 – Е-182 – барвники.

Е200 – Е-299 – консерванти (підвищують термін зберігання продуктів, захищаючи їх від мікробів, грибків, бактеріофагів, добавки при дозріванні вин, дезінфектанти).

Е-300 – Е-399 – антиоксиданти (захищають від окислення, наприклад, від прогоркания жирів і зміни кольору).

Е-400 – Е-499 – стабілізатори і загусники (стабілізатори зберігають консистенцію, загусники підвищують в’язкість).

Е-500 – Е-599 – емульгатори (створюють однорідну суміш незмішуваних продуктів, – наприклад, води і масла).

Е-600 – Е-699 – підсилювачі смаку та аромату

Е-700 – Е-899 – запасні індекси

Е-900 – Е-999 – піногасники (попереджають або знижують утворення піни).

E з чотирма цифрами – ферментні препарати, модифіковані крохмалі

Тобто, якщо в складі продукту є добавка з кодом 124 – це барвник, з кодом 311 – це антиоксидант, з кодом 666 – підсилювач смаку і т.д.
Незручність полягає в тому, що за цифрами може ховатися як нешкідливий альгінат натрію, так і отруйний формальдегід, а утримати в пам’яті весь список особисто у мене не виходить. Але про всяк нагоди раджу: якщо таких індексів у складі продукту багато, краще поставте його назад на полицю, здоровіше будете:)))

Є добавки, які заборонені до застосування – їх, як не дивно, дуже небагато: Е216, Е217, Е121, Е123, Е240, дозволених ж добавок переважна більшість.
Але: дозволена добавка не значить безпечна! Згадайте талідомід, до певного моменту вважався цілком собі нешкідливим ліками – та ж фігня і з добавками. Багато хто з них, які раніше вважалися безпечними, згодом вилучалися з виробництва харчових продуктів.
Тепер кілька прикладів не найбезпечніших добавок:

Візьмемо, наприклад, групу емульгаторів:

E507 – Соляна кислота
Е513 – Сірчана кислота.
Е524 – Гідроксид натрію.
Е525 – Гідроксид калію.
Е526 – Гідроксид кальцію.
Е527 – Гідроксид амонію, відомий громадськості як нашатирний спирт.
Або, наприклад, консерванти:
Е260 – оцтова кислота. Широко застосовується в приготуванні консервів, маринадів, вінегретів. Може викликати розлади шлунково-кишкового тракту. Крім того, синтетична оцтова кислота може мати домішки важких металів, вміст яких у різних країнах нормується по-різному.
Е261 – ацетат калію. Типові продукти: соуси, мариновані огірки. Рекомендується уникати людям із захворюваннями нирок, за деякими даними теж може викликати розлади шлунково-кишкового тракту.
Е262 – ацетат натрію (E 262). Міститься в тесті, пудингах, карамелі, цукерках, жувальних гумок, зацукрованих фруктах. Застосовується при виробництві всіх груп м’ясних продуктів. Пригнічує розвиток мікроорганізмів при дозріванні м’яса, а також у процесі зберігання готових виробів. За деякими джерелами, вживання заборонено грудним, небажано маленьким дітям.
Е263 – ацетат кальцію (E 263). Входить до списку харчових добавок, які не мають дозволу до застосування в харчовій промисловості. Міститься в тесті, пудингах, карамелі, цукерках, жувальних гумок, зацукрованих фруктах.
Е270 – молочна кислота. Є консервантом і антиоксидантом. Широко застосовується в харчовій промисловості, в основному зустрічається в кисломолочних продуктах. Типові продукти: б / а напої, приправи, кондитерські вироби, дитяче харчування. У країнах СНД дозволена для застосування без обмежень. Молочна кислота є натуральним продуктом і може розглядатися як біологічно безпечний продукт, оскільки є метаболітом обміну речовин організму людини і тварин. Відзначається, однак, що молочна кислота може бути небезпечна для дітей.
Е296 – яблучна кислота. У харчовій промисловості використовують при виробництві вин, кондитерських виробів, фруктових вод, як смакову добавку і регулятор pH. Добавка дозволена для застосування. Не рекомендується вживати з їжею немовлятам і маленьким дітям. За деякими даними заборонено використовувати в дитячому харчуванні.

Або, наприклад, антиоксиданти:
Е325 – лактат натрію (E 325). Використовується в харчовій промисловості як регулятор кислотності, вологоутримуючий агент, емульгуюча сіль, синергіст антиоксидантів. Застосовується у виробництві емульсійних лікерів (и-и-и!), кремів і коктейлів, при консервуванні овочів (маслини, корнішони, томати, цибуля), використовується головним чином, для м’ясопродуктів у вакуумній упаковці, призначених для зберігання в замороженому вигляді; для підкислення тесту, надаючи хлібу його характерний смак. Міститься в хлібі, випічці, поверхневому шарі оболонки сиру. Може викликати алергічні реакції у дітей з непереносимістю до лактози.
Е339 – ортофосфорна кислота. Міститься в газованих безалкогольних напоях. Велика кількість викликає порушення кальцієво-фосфорного балансу в організмі. Негативно впливає на травлення, викликає захворювання шлунково-кишкового тракту. Надлишок фосфору зв’язує кальцій, вилучаючи його з організму, і сприяє захворюванню на рахіт.
Е 330, Е331, Е332, Е333 – лимонна кислота і її солі. Входять до списку харчових добавок, дозволених до застосування в харчових продуктах і напоях. Лимонна кислота має приємним кислим смаком і є регулятором кислотності і антиоксидантом, тому широко застосовується в харчовій промисловості. Цитрати не рекомендовані дітям, схильним до алергії.
Найбільша небезпека для здоров’я людини виникає при використанні антиоксидантів з перевищенням рекомендованої дози. Тому слід уважно ставитися до кількості змісту лимонної кислоти і цитратів в продуктах харчування. Крім того, деякі штучні антиоксиданти вважаються сильними алергенами.

Або, наприклад, модифіковані крохмалі:
Властивості їхні помітно відрізняються від властивостей звичайного крохмалю. Так, модифіковані крохмалі істотно відрізняються від звичайного крохмалю за ступенем гідрофільності, здатності до клейстеризації і студнеобразование. Модифіковані крохмалі використовуються для загущення та стабілізації овочевих, грибних, рибних консервів, кисломолочних продуктів, кетчупів, майонезів, соусів, продуктів швидкого приготування, кондитерських виробів, у виробництві дитячого харчування.
Е1410, Е1412, Е1413 – фосфатні крохмалі. Застосовуються у всіх тих же продуктах, що й звичайні, але забезпечують отримання консистенції, більш стійкою до розпаду, до впливу температури, кислот і до циклів заморожування-відтавання, ніж при використанні звичайних (нативних) крохмалів.
Е1420 – ацетатний крохмаль. Завдяки ацетилювання, старіння крохмалю сповільнюється, але він стає менш стійким щодо нагрівання, механічного впливу і кислот, тому харчові продукти з ним не можна стерилізувати.
Е1414, Е1422, Е1423 Е1414, Е1422, Е1423 – ацетильовані зшиті крохмалі застосовують скрізь, де може використовуватися звичайний крохмаль. Найбільш часто вони використовуються для загущення та стабілізації кетчупів та інших соусів.
Е1450 – ефір крохмалю і натрієвої солі октенілянтарной кислоти має яскраво вираженими емульгуючими і пеностабілізірующімі властивості. Тому з успіхом застосовується у виробництві майонезу і як емульгатор, і як стабілізатор емульсії.
Якщо вміст в їжі модифікованих крохмалів перевищує 10%, то вони викликають діарею і розширення сліпої кишки. До того ж, досліди на тваринах показали, що ці добавки викликають відкладення кальцію в нирках.
І т.д., і т.п. Список, як ви вже зрозуміли, можна продовжувати нескінченно, і я обов’язково зроблю це в наступному пості :)))))

Ви запитаєте, що ж тепер робити?
Є два варіанти.
Перший – звалити в тайгу, подалі від цивілізації та її жахів, на предмет харчування екологічно чистими кедровими горіхами, грибами, ягодами.

Другий – як це не банально, уважно читати написи на етикетках, а також регулярно воскрешати в пам’яті шкільний курс хімії та здоровий глузд. Наприклад, якщо йогурт зберігається лише 3 дні, то ймовірність знаходження в ньому аццки харчових добавок прагне до нуля, а от якщо термін його зберігання наближається до 3 місяців – самі розумієте, краще карапузові цей делікатес не пропонувати.