Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Гайморіт у дітей

Складно знайти дитину, яка б не зіткнувся з таким неприємним явищем, як різного роду респіраторні захворювання. Звичайна застуда, як правило, не викликає у батьків надмірного занепокоєння. Однак тривале захворювання чревате самими неприємними ускладненнями.

Гайморит у дітей, тобто запалення слизової оболонки гайморових (або верхньощелепних) пазух, розвивається, найчастіше, як ускладнення після ГРЗ або ГРВІ, викликаних бактеріальної або вірусної інфекцією. Іноді причиною цього захворювання можуть стати інфекції зубощелепної системи, а також травми, грибкові інфекції або чужорідне тіло, проникло в гайморові пазухи.

Як правило, до чотирьох років діти гайморитом не страждають, оскільки гайморова пазуха формується тільки до цього віку, поступово збільшуючись в обсязі по мірі розвитку лицевого скелета. Відразу після народження гайморова пазуха являє собою невелику щілину, яка не містить повітря.

Симптоми та діагностика

Якщо застуда у малюка не проходить занадто довго, більше семи днів, якщо на п’ятий – сьомий день захворювання у дитини піднімається температура, якщо виділення з носа не прозорі і неприємно пахнуть, якщо дитина скаржиться на головний біль, а також на біль в області перенісся і щік, батькам слід проконсультуватися з лікарем. Всі ці ознаки можуть говорити про розвиток гаймориту у дітей.

Для діагностики захворювання, крім традиційного огляду і опитування пацієнта, потрібні додаткові дослідження. Лікар призначить загальний аналіз крові, рентген придаткових пазух носа, огляд носоглотки і носових ходів за допомогою Відеоендоскопи. Розвіяти останні сумніви в діагнозі дозволить проведення спіральної комп’ютерної томографії придаткових пазух носа (скорочено – СКТ ППН).

Небезпечні наслідки

Якщо гайморит у дітей триває більше трьох місяців і лікування захворювання не проводиться, що розвинулися пошкодження слизової оболонки можуть стати незворотними. В результаті захисні властивості слизової будуть зруйновані настільки, що лікареві залишиться лише діагностувати хронічний гайморит.

Вкрай небезпечним ускладненням, яке зустрічається, на щастя, досить рідко, може стати проникнення інфекції в відділи, сусідні з гайморової пазухою. Інфекція, що проникла в порожнину черепа або в очну ямку може привести до необоротних пошкоджень органів і тканин, а іноді – і до смерті.

Лікування

Схема лікування гаймориту у дітей призначається в залежності від причини захворювання і його тяжкості. Як правило, потрібне лікування вдома або в умовах стаціонару. Можливо, буде потрібно прийом антибактеріальних препаратів протягом семи чи десяти днів. Місцево застосовують препарати судинозвужувального дії. Залежно від симптомів знадобляться протизапальні, жарознижуючі, знеболюючі ліки. Ефективні в комплексі лікування будуть і фітопрепарати.

Залежно від показань, лікар призначить і лікувальні процедури, такі як пункція верхньощелепної пазухи, промивання носових ходів по Проетцу (т. Наз «зозуля»), введення синус-катетера ЯМИК, т. п. Ці процедури покликані зробити лікування ефективнішим і менш тривалим.

На стадії одужання для відновлення функцій слизової оболонки потрібні ще одна – два тижні фізіопроцедур і фітотерапії. В цілому, фітолікування, як допоміжний і симптоматичний метод, при лікуванні гаймориту у дітей дуже ефективно. В результаті терміни лікування скорочуються і слизова відновлюється швидше.

Прогрівання ж при гаймориті у дітей слід застосовувати дуже обережно, лише за рекомендацією лікаря, та лише на стадії одужання. На стадії гнійної інфекції тепловий вплив може ускладнити перебіг захворювання, викликавши поширення інфекції на інші тканини і органи.

Профілактика

Основою профілактики гаймориту у детейявляется своєчасне і правильне лікування простудних захворювань. Це означає, що до лікування звичайного ГРЗ або ГРВІ потрібно приступати якомога раніше, дотримуватися режиму домашнього лікування і не нехтувати консультацією та рекомендаціями отоларинголога. Всі заходи по зміцненню імунітету дитини, такі як загартовування, повноцінний сон і відпочинок, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування, покликані запобігти простудні захворювання, знизять і ймовірність розвитку гаймориту.

В окремих випадках потрібно усунути викривлення носової перегородки, збільшені аденоїди і подібні фактори, що приводять до гаймориту.

Нарешті, допоможуть впоратися з гайморитом і щеплення, що запобігають респіраторні захворювання, місцеві вакцинують препарати (іммудон, ІРС 19), які застосовуються в залежності від сезону, пероральні вакцини (бронхомунал, рибомуніл і т. п.), а також імуномодулюючі засоби (аміксин, гропрінозін, арбідол, і т. п.). Звичайно, все це слід застосовувати під наглядом лікаря.

http://puzkarapuz.ru

Comments are closed.