Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Яким чином потрібно доглядати за крайньою плоттю і голівкою пеніса маленького хлопчика

Питання: Яким чином потрібно доглядати за крайньою плоттю і голівкою пеніса маленького хлопчика (2 місяці). З якого віку необхідно починати процедури по догляду, чи необхідна попередня обробка – мастило, відпарювання – які при цьому використовуються препарати та медикаменти.

Відповідь: Коли мені починають ставити питання про мальчуковие пісюни, відповідь я, звичайно, починаю з відомого анекдоту. Нагадаю: Чукча читає газету і вимовляє: – Щось мене турбує Гондурас. Дружина коментує: – Непокоїть, так не Чухай його … Коротше кажучи: відноситься до пеніса в цілому і до крайньої плоті зокрема слід як до Гондурасу – не чіпати і не Чуха, поки це не турбує саме немовля. Нічого спеціально робити не треба. Якщо дитина регулярно купається, якщо він не перегрівається (!) – Ніяких проблем, як правило, і не буває. Нікому не вірте, якщо будуть говорити про те, що треба обов’язково відтягувати (і обов’язково повинно відтягуватися) і що не повинно бути боляче і т.д. У 99,9% всі гострі і небезпечні пісюнковие проблеми створюють самі батьки своїми невмілими й нерозумними маніпуляціями, здійснюваними за нетямущому нацьковуваннями особограмотних а) родичів і б) крутих поліклінічних хірургів. Якщо немає проблем із сечовипусканням, якщо орган дитини не турбує – не чіпати! Якщо турбує – не відтягувати крайню плоть, а просто промити – набрати в шприц 10 мл теплого розчину ектерицид або фурациліну, потім один батько відтягує шкірку (не голівку оголює, а натягує вгору, а другий вставляє шприц (зрозуміло без голки)) у щілину, що утворилася і під тиском випускає рідину, вимиваючи таким чином те, що накопичилося між внутрішньою поверхнею шкірки крайньої плоті і голівкою. При необхідності повторити 2-3 рази. Потім капнути в щілину 2-3 краплі чистого масла (вазелінового, оливкової, масляні розчини вітамінів Е і А і т.д.).

Про Маленькі хлопчики і їхньої чоловічої гідності

Ось ви і принесли з пологового будинку своє маленький скарб. Такий маленький хлопчик – навіть не віриться, що з часом він стане вище вас, буде говорити басом, мати своїх дітей. Так і тягне притискати до губ маленькі ручки, пухкенькі ніжки, гладити ніжний животик. І тільки чоловічі ознаки викликають часом якесь незрозуміле збентеження. Навіть педіатри нерідко якось спритно обходять цю область при оглядах.

А даремно! Проблеми бувають і тут. Так що не покладайтеся на лікаря, а перевірте самі – чи все на місці, чи все правильно. Звичайно, не ваша справа ставити діагноз, але ви можете звернути увагу лікаря на те, що здається вам не зовсім зрозумілим.

ЧИ ВСІ НА МІСЦІ, чи все правильно?
У мошонці повинні бути два яєчка, причому одночасно. Якщо іноді буває то два, то одне – це привід показати малюка хірургу: одне яєчко може ховатися в паховій області, що часом призводить до утворення в майбутньому пахової грижі або повного зникнення яєчка – монорхизм.

Тим більше варто потурбуватися, якщо яєчко в мошонці тільки одне. Такий стан загрожує безпліддям у чоловіка, а іноді і злоякісним переродженням яєчка, що знаходиться не на своєму місці. Питання про оперативне закріплення другий яєчка вирішує тільки хірург або уролог, але якщо вже він вважає, що інакше не можна – не заперечуйте, негативні наслідки можуть бути набагато більш неприємними, ніж біль при операції.

Дуже рідко, але буває і так, що в мошонці крім яєчок прощупуються ще якісь м’які тканини. Це може бути варикозне розширення вен сім’яного канатика, що рано чи пізно також може призвести хлопчика, підлітка, чоловіка до операційного столу, тому що і цей стан може приводити до безпліддя або просто до неприємних і хворобливих відчуттів в мошонці.

Подивіться уважно, як хлопчик пісяє, де відкривається отвір сечовипускального каналу. Часом воно буває розташоване не на вершині голівки, а в іншому місці – на верхній або нижній поверхні пеніса. Це називається епіспадія або гіпоспадія. Таке вроджене стан частіше за все не приносить страждань ні дитині, ні дорослому, але може бути причиною ускладнень при статевому житті. Лікарі далеко не завжди рекомендують операцію, але повинні чітко оцінити ситуацію, щоб дати реальний рада.

А ось фімоз часом можна виявити тільки в більш старшої дитини. У хлопчиків до періоду статевого дозрівання статеві органи покриті шкірою такого ж кольору і товщини, як і все тіло. Тільки років з 11-12, під впливом статевих гормонів шкіра геніталій стає більш темною і тонкої, мошонка – зморшкуватою, крайня плоть при відведенні пальцями оголює голівку. У маленьких хлопчиків таке відслонення в нормі неможливо, тим не менш, отвір крайньої плоті повинно бути достатньої величини, щоб сечовипускання було безперешкодним.

ЩО ТАКЕ Фімоз?
Фімоз, тобто звуження отвору крайньої плоті, в своєму крайньому вираженні перешкоджає нормальному відтоку сечі: при сечовипусканні головка як би роздувається, стає кулястої за рахунок накопичення сечі між головкою і шкірою, струмінь сечі млява.

При цьому отвір крайньої плоті виглядає точковим, розміром з шпилькову голівку. Це повний фімоз, діагноз не викликає сумнівів, стан вимагає оперативного вирішення.

Лікарі розрізняють дві форми фімозу. При першій крайня плоть вузька і довга, звисає хоботком з голівки статевого члена. При другій крайня плоть вузька і коротка, щільно облягає голівку, залишаючи видимою тільки її верхівку з отвором сечовипускального каналу. Але в обох випадках голівка не оголюється, сечовипускання порушено. Крім того, часто у хлопчиків у будь-якому віці бувають болю при ерекції.

ПЕРША В ЖИТТІ ЕРЕКЦІЯ

Оскільки ерекція – фізіологічний механізм, притаманний усім істотам чоловічої статі, незалежно від віку, перша в житті ерекція наступає у хлопчика у віці 1-2 днів від народження.

Звичайно, це не ознака статевого збудження, а як би перевірка організмом власного стану: чи все в мене в порядку. Ерекції частішають, якщо хлопчик нервує, переносить великі фізичні навантаження, неправильно харчується, страждає глистами, цукровим діабетом і деякими іншими захворюваннями.

Тому нічого дивного в ерекції маленького хлопчика чи хлопчика постарше немає. Але при фімозі хлопчик може скаржитися на неприємні відчуття в пенісі при ерекції, а може приховувати це через сорому, хоча негативне ставлення до ерекції часом проникає настільки глибоко в підсвідомість, що в майбутньому у чоловіка виникають труднощі в інтимному житті.

ЯКЩО пустити справу на самоплив
Якщо не звертати уваги на фімоз, то постійно застоюється під крайньою плоттю сеча, врешті-решт, може нагноиться, запалення може піти вгору – у сечовий міхур, сечоводи, навіть нирки.

Крім того, запалення близько головки може призвести до утворення рубців крайньої плоті, що викличе необхідність операції, тому що рубці не дозволять шкірі розтягуватися і отвір не збільшиться саме по собі.

Нарешті, іноді мастило головки, яка виробляється постійно, застоюється настільки, що під шкірою крайньої плоті утворюються дрібні камінці. Тому таким дітям рекомендовано обрізання у віці близько 4 років.

Справа в тому, що у багатьох хлопчиків відділення крайньої плоті від голівки і, відповідно, збільшення отвору відбувається саме до цього віку. Якщо ж 4-5 років відділення не відбулося, тягнути далі не варто.

Консервативні методи лікування

Як правило, ще до операції лікарі намагаються вирішити питання консервативними методами. Адже не дарма древні греки казали, що хірургія – це терапія відчаю. Якщо оголення головки пальцями не вдається, під крайню плоть вводять короткий металевий зонд з округлими краями і його рухами намагаються обережно відокремити шкіру від голівки.

Такі дії увінчуються успіхом майже у половини маленьких пацієнтів. Потім простір під крайньою плоттю очищають і промивають. Надалі батьки повинні 1-2 рази на тиждень оголювати голівку і проводити гігієнічні заходи. Одночасно це є і профілактикою фімозу.

ОБРІЗАННЯ
При обрізанні під місцевим знеболенням видаляють крайню плоть, а її край пришивають до окружності голівки. При цьому головка назавжди залишається повністю голою. Така операція НІЯК не впливає ні на потенцію, ні на плідність чоловіка. Адже мусульмани і іудеї обрізання роблять усім хлопчикам – і нічого.

Операцію роблять в поліклінічних умовах, вона займає 5-10 хвилин, практично ніколи не призводить до ускладнень. Можна сказати, що за складністю таке втручання стоїть на рівні розкриття гнійників, тобто не являє собою нічого екзотичного.

Свого часу в Японії і США робили обрізання ВСІМ новонародженим хлопчикам у перший-другий день життя, щоб питання гігієни статевого члена вже ніколи не турбували майбутнього чоловіка. Правда, потім від цієї практики відмовилися, але ні в одного хлопчика не було ніяких ускладнень після операції або в майбутньому. Тим не менше, природа нічого не створює без сенсу, а тому видаляти будь-яку частину тіла без достатніх до того показань – неправильно.

ЧАСТКОВИЙ Фімоз
Частковий фімоз вимагає спостереження та регулярного огляду у хірурга. При такій формі розлади отвір крайньої плоті більше, ніж при повному фімозі, але лікар вважає, що повного оголення головки все-таки не буде. Залежно від вираженості стану, остаточний діагноз можна виставити і в 5, і в 10, і в 12 років.

Дивіться самі: якщо при спробі безболісно відвести крайню плоть оголюється хоча б частину голівки, значить, є цілком реальна надія, що отвір стане більше при статевому дозріванні.

У разі часткового або неповного фімозу лікарі нерідко рекомендують розтягувати крайню плоть, регулярно відводячи її до того моменту, коли хлопчикові стане боляче (але не дуже активно!).

Таку тренування проводять щодня по 5-10 хвилин. При розтягуванні крайньої плоті можна використовувати мазі для пом’якшення і розслаблення шкіри – солкосеріловую, гепаринова і т.д.

Якщо ви будете ставитися до цього заняття серйозно, то такі маніпуляції, особливо у дітей до 7-8 років, не приводять до розвитку мастурбації і надмірного інтересу до питань інтимного життя.

УЩЕМЛЕННЯ ГОЛОВКИ
Але ні в якому разі не відводите крайню плоть настільки, щоб оголилася вся головка: повернення шкіри на місце може бути ускладнений або неможливий, головка ущемити, почнеться набряк, порушення кровообігу, навіть гангрена. Такий стан називається парафімозом і вимагає обов’язкової участі лікаря. Іноді вдається повернути крайню плоть на місце, а іноді доводиться робити обрізання.

Якщо сталася обмеження голівки, можна спробувати повернути крайню плоть на місце без операції. Для цього руки складають під головкою таким чином, щоб вона була вище злегка стискаючих стовбур вказівних і середніх пальців. Великі пальці впираються в голівку і намагаються заштовхнути її в отвір крайньої плоті. Весь рух дуже нагадує фігу, яку показують пеніса. Якщо повернути головку на місце не вдалося протягом 30-60 хвилин, необхідно ТЕРМІНОВО звертатися за медичною допомогою! Кожна хвилина зволікання загрожує великими неприємностями.

ГІГІЄНА
Щоб уникнути відкладення навколо головки солей і мікробів, принесених з сечею, необхідно простір між голівкою і крайньою плоттю (препуциального мішок) регулярно промивати. У ранньому дитинстві це робить хтось із батьків, хлопчики постарше повинні робити те ж саме власноруч.

Для промивання великими і вказівними пальцями обох рук беруть з двох сторін крайню плоть біля самого отвору і трохи відтягують вперед і в сторони, як би відшаровуючись її від голівки. В отвір направляють струмінь теплої води (краще з душу або із спринцівки), поступово зрушуючи пеніс таким чином, щоб промити всю окружність голівки (якщо боїтеся, що зробите синові боляче, потренуйтеся спочатку на чоловіка).

Якщо все-таки хлопчик скаржиться на свербіння в області голівки, якщо є невеликі гноевідние виділення, промивання можна робити слабким розчином марганцівки або фурациліну.

Мастурбація – ЯК ПІДГОТОВКА ДО МАЙБУТНЬОЇ СТАТЕВОЇ ЖИТТЯ
Ставши постарше, хлопчик обов’язково зацікавиться своїми статевими органами, буде їх чіпати, майже напевно – мастурбувати. Все це цілком природно – до мастурбації вдаються люди будь-якого віку, якщо статеве збудження є, а можливість його задовольнити звичайним шляхом відсутня. З початку періоду статевого дозрівання і до 20 років хоч раз в житті мастурбували (хоча і не завжди знали, що це так називається) більше 97% хлопчиків і 60% дівчаток.

Тут можуть бути свої проблеми. По-перше, хлопчик може бути невротізірованних тим, що у його приятелів головка оголюється (що підлітки розцінюють як ознака статевого дорослішання), а у нього – ніяк. Звідси сумніви у своїй нормальності, майбутньої потенції, можливості мати дітей, зниження самооцінки і вироблення підлеглого ставлення до життя.

Спроби самостійно вирішити проблему, насильно відводячи крайню плоть, можуть закінчитися парафімозом з усіма його неприємними наслідками.

Мастурбацію у підлітків сучасна сексологія розцінює як своєрідну підготовку до майбутньої статевого життя. Здійснюючи звичайні зворотно-поступальні рухи долонею, обхопити пеніс, хлопчик імітує рухи пеніса в піхву, звикає до певних відчуттів, які потім дозволять йому добре порушуватися і відчувати оргазм при зносинах.

Тому не треба боятися мастурбації у підлітка, розцінювати як збочення, розбещеність і т.д. Мастурбація – лише запобіжний клапан статевої функції, що дозволяє людині відволіктися від надмірного статевого збудження.

Правда, сексологи розрізняють Адаптивні і дезадаптивних мастурбацію. Адаптивна (така, яка описана) імітує природні відчуття. А ось дезадаптивних, незвичайна викликає зовсім інші реакції, що може ускладнити відносини в майбутньому.

Це, наприклад, стискання пеніса в долоні, перетирання головки між пальцями і багато іншого. Так от, хлопчики, мають фімоз, часто не можуть отримати збуджуючі відчуття при звичайних рухах долоні. Тому вони вдаються до інших впливів: стискають голівку між пальцями, водять пальцем по краю крайньої плоті, забираються кінчиком пальця в її отвір і т.д.

Все це привчає підлітка до відчуттів, які він ні в якому разі не отримає при статевому акті, а тому може бути причиною слабкого порушення при зносинах, затягнутому сім’явиверганні або навіть повну його відсутність (хоча при мастурбації все проходить відмінно).

Тому обрізання (або іншу операцію) необхідно робити РАНІШЕ, ніж хлопчик почне мастурбувати – до 11-12 років. Робити обрізання більш дорослому юнакові чи навіть чоловікові – не дуже добре. Адже він вже звик до того, що відчуває в своєму звичайному стані.

Після обрізання

Постійно оголена головка перший час може бути навіть болючою – за рахунок тертя про білизну, а відчуття при контакті зі статевими органами жінки не дають звичного збудження.

Тому не рідкість, коли у дорослого чоловіка, після обрізання, зробленого, наприклад, в 30 років, тимчасово знижується збудження, затягується або, навпаки, різко прискорюється сім’явивергання.

Все це пройде протягом декількох місяців, ЯКЩО не розвинеться невроз, очікування чергової невдачі, депресія. У таких випадках чоловік повинен консультуватися у сексолога, щоб визначитися, чи все у нього гаразд.

Якщо після обрізання хлопчик або чоловік скаржиться на відчуття, немов головка – відкрита рана, до якої грубо доторкаються, необхідно знизити її чутливість. Для цього проводять курс з 10-15 щоденних ванночок для пеніса з дубильними речовинами: відваром кори дуба, середнім розчином марганцівки і т.д.

Також можна змащувати голівку в перші 3-4 тижні після операції новокаїнової маззю, а протягом дня під білизною обертати голівку м’якою ганчіркою, закріплюючи її презервативом або напальчники (залежно від віку пацієнта).

Тим не менш, ще раз хочу підкреслити, що обрізання, зроблене ДО початку статевого життя (і, бажано, до початку мастурбації), НІЯК не впливає на потенцію і час сім’явипорскування у чоловіка.

ЗИГЗАГ ПО ШЛОФФЕРУ
У ряді випадків замість обрізання (тобто повного видалення крайньої плоті) проводять іншу операцію – з Шлофферу. Під місцевим знеболенням роблять зигзагоподібний розріз крайньої плоті і знову зшивають краю в тому місці, де “зіг” переходить в “заг”. У результаті крайня плоть повністю зберігається, але її отвір розширюється.

На жаль, з’ясувалося, що безліч російських урологів про операції з Шлофферу не чули, а роблять обрізання всім підряд. Тому ось медичне опис операції, яке буде цілком зрозуміло лікаря, хоча і містить багато незрозумілих для простої людини слів. “На рівні вінцевої борозни в місці переходу внутрішнього і зовнішнього листків крайньої плоті обидва листка розсікають перпендикулярно один одному і знову зшивають у поперечному напрямку. Анестезія – місцева, закладанням 2% лідокаіновой мазі в препуциального мішок”.

Вся операція займає 10 хвилин, проводиться, як і обрізання, в умовах поліклініки. Ранка гоїться протягом 4-6 днів.

Ця операція хороша ще тим, що голівка залишається прикритої, а тому немає неприємних відчуттів, як у звичайному житті, так і при статевому акті.

ПОРОЮ фімоз буває дуже підступний
Буває, що звуження отвору крайньої плоті настільки не виражено, що ніяких проблем у звичайній ситуації не виникає. Юнак починає статеве життя – і при першому ж статевому акті отримує парафімоз.

Природне в такому віці сором, прагнення приховати інтимне поведінку можуть призвести до того, що час для безопераційного втручання (як було описано вище) буде втрачено. Мало того, молода людина може затягнути звернення до лікаря настільки, що операція буде стосуватися не тільки розсічення крайньої плоті, але й видалення омертвілої частини статевого члена!

Одного разу увечері, в понеділок до мене на прийом прийшов 19-річний юнак, у якого перша в житті зносини відбулися увечері в п’ятницю. Фімоз, який перейшов в парафімоз, набряк, гній з-під крайньої плоті, дикі болі – але, незважаючи на все це, юнак соромився звернутися в лікарню, “та й закрито все у вихідні …”.

На “Швидкої допомоги” його відправили в урологічний стаціонар, де операція, зроблена в найближчі півгодини, дозволила зберегти його чоловічу гідність.

Своєчасне спілкування тата з сином, ознайомлення підлітка з якоюсь друкованою інформацією (хоча б, цією статтею) допоможуть у подібній ситуації дуже багатьом.

Не соромтеся зачіпати інтимні теми у спілкуванні з дітьми – спокійний, діловий підхід не дозволить бесіді перейти в “полуничку”, а знання того, як себе вести, що робити або не робити, нікому ще не пішла на шкоду.

З найперших днів життя вашого сина пам’ятаєте, що бути чоловіком – означає бути впевненим у собі, а така впевненість в чому залежить від того, наскільки інтимне життя відповідає власним запитам і звичайним поглядам суспільства.

Невдачі та труднощі, що відбувалися на самому початку сексуального кар’єри, коли юнак судить себе сам (причому куди жорсткіше, ніж самий суворий суддя) здатні перетворити молодої людини в залякана, надломленої істота, боящееся жінок, впевнене у власній нікчемності.

Щоб цього не сталося, з дитинства його проблеми повинні бути розкриті, вирішені, розвінчано на рівні здорового глузду, медицини, соціальної адаптації. Це здатні зробити тільки батьки, які знають свою дитину, бажаючі йому добра, що піклуються про його фізичному і психічному здоров’ї. Будьте не тільки наставниками своєму синові, але друзями, добрими порадниками – і він виросте не тільки здоровим, але і повним сил та бажання жити.

НАБУТИХ Фімоз
Іноді фімоз буває набутим – в результаті запалення статевого члена, травми і т.д. У таких випадках у досить дорослого чоловіка настає звуження отвору крайньої плоті, що утрудняє сечовипускання і робить ерекцію болючою або навіть неможливим.

Якщо придбаний фімоз не дуже виражений, можуть бути тріщини крайньої плоті, що утворюються після кожного статевого акту, а іноді і парафімоз. У подібних випадках спочатку намагаються розробити крайню плоть, зробити її більш еластичною і рухомий, а при невдачі цих заходів виконують обрізання або операцію по Шлофферу (що зручніше).

Профілактика фімозу у дорослих полягає у дотриманні гігієнічних вимог, своєчасному зверненні за медичною допомогою, попередженні запалень та травм статевих органів.

Юрій ПРОКОПЕНКО, лікар-сексолог, кандидат медичних наук.