Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Малюк спить з батьками: за і проти

Деякі молоді мами категорично відмовляються брати малюка в своє ліжко, інші нічого не мають проти, і при кожному зручному випадку дитина спить з батьками. Хто з них правий і як насправді краще вступати?

Сон для людини дуже важливий, мабуть, так само, як і їжа. Сон сприяє повноцінному відпочинку, відновленню сил, підвищенню життєвої енергії. Є думка, що діти ростуть під час сну. Це все зрозуміло, але залишається питання: де все-таки маляті краще спати – в своїй затишній ліжечку або поруч з мамою?
[Спільний сон з дитиною]

Що ж, однозначної відповіді на це питання не існує. Якщо раніше переважна більшість педіатрів та психологів виступало проти того, щоб малюк спав з мамою, то сьогодні думка фахівців схиляється до більшої свободи в цьому питанні. Більшість лікарів рекомендують робити вибір самостійно: або дитина спить з батьками, або окремо.

По суті, це правильно: кому, як не мамі, знати, як краще для її малюка. Діти різні: одні спокійні, звиклі спати в своєму ліжечку з народження, інші не можуть заснути, турбуються, поки не опиняться під боком у мами. Спробуйте покласти свого малюка окремо – а раптом йому сподобається і він спокійно засне? Якщо ж він почне вередувати і плакати, візьміть до себе, обійміть – ваша присутність відразу його заспокоїть.

У будь-якому питанні обов’язково можуть знайтися позитивні і негативні сторони. Давайте визначимося, який варіант є підходящим для вас?

Дитина спить з батьками – аргументи «за»

Якщо подивитися на представників тваринного світу, можна переконатися, що там спільний сон мами з дитинчатами – звичайна справа. У малюків-тварин існує фізіологічна необхідність спати разом з мамою. Чому ж ми відмовляємо своїм дітям у цьому? Адже люди – теж ссавці, і якщо маляті хочеться бути поряд з мамою – це продиктовано законами природи.

У більшості світових культур здавна практикувалася ситуація, коли дитина спить з батьками.

Позитивні моменти:

– За 9 місяців внутрішньоутробного розвитку дитина звикла до стуку маминого серця, і, засинаючи під боком у мами, він продовжує відчувати себе захищеним. Таким чином, якщо дитина спить з батьками, він отримує необхідний йому психологічний комфорт. Надалі така дитина не страждатиме від депресій і страхів, він отримає потужний заряд любові і турботи.

– Мамі теж добре, якщо дитина спить з батьками – їй не доведеться схоплюватися серед ночі до плакав дитині, який зголоднів і вимагає підкріплення. Адже багатьом дітям потрібно материнське молоко саме вночі. Результат – мама може вночі добре відпочити, а малюк – поїсти, коли йому захочеться, що не переживаючи ніяких стресів.

– Якщо дитина спить з батьками, мама його обов’язково обіймає, погладжує. Кроха отримує тактильну стимуляцію, завдяки якій його нервова система повноцінно розвивається, а дихальний центр безвідмовно функціонує. Коли дитина спить з батьками, у нього в кілька разів нижче ризик синдрому раптової дитячої смертності.

– У молодої мами швидко розвивається інтуїція і материнський інстинкт, вона може швидше реагувати на потреби малюка.

– Більшість годуючих мам відчувають періодичні тривожні стани, які, звичайно, некорисні. Коли дитина спить з батьками, це допомагає мамі позбутися від післяпологової депресії і різних страхів і тривог.

– Дітям властиво в певному віці переживати страхи, один з найсильніших – страх залишитися без мами, яка наздоганяє в рік-півтора. Такий страх змушує дитину супроводжувати маму скрізь і всюди, навіть в туалет. Трохи пізніше приходить боязнь темряви, малюк важко засинає. Цей період малюк подолає значно легше, якщо йому буде дозволено спати поряд з мамою.

– Є думка, що під час постійного спільного сну починають збігатися цикли сну мами і дитини, тому вони синхронно засинають і прокидаються в один і той же час.

– Завдяки тому, що дитина спить з батьками, заповнюється денний дефіцит спілкування – особливо у мам, яким довелося рано вийти на роботу.

– Спільний сон – гарантія того, що дитина не замерзне вночі: його буде зігрівати йде від мами тепло.

– Останній аргумент: не піддається опису той потужний заряд позитивних емоцій, який отримує як малюк, так і мама, перебуваючи в одному ліжку. Торкатися один одного, обіймати, лежачи поруч – що може бути приємніше!

Ні до чого наполягати на тому, щоб дитина спала окремо – якщо він заходиться криком, не хоче спокійно лежати в своєму ліжечку, візьміть його до себе, і він відразу заспокоїться. Деякі родичі та знайомі радять: «Та хай поплаче, зате зрозуміє, що по-його не буде!» Вам не здається такою рада жорстоким? Звичайно, наплакав малюк зрештою засне, але хто знає, як надалі проявиться незадоволена потреба побути поруч з мамою.

Якщо ж ви пошкодуєте маленького, укладіть разом з собою, приголубити на ніч, з часом, коли дитина підросте, він без всяких проблем перейде в своє ліжечко. Психологи стверджують, що незадоволені потреби – найкоротший шлях до різноманітних комплексам.

Дитина спить з батьками – аргументи «проти»

З точки зору відомого американського лікаря Бенджаміна Спока, дитині з перших днів потрібна не тільки окрема ліжечко, а й окрема кімната – так він привчається бути особистістю, у неї формується самостійність і повноцінність.

Негативні моменти спільного сну:
– Існує думка, що якщо дитина спить з батьками, у нього виробляється психологічна залежність від них. Насправді такі діти перші три роки життя сильно прив’язані до своїх батьків, вони відчувають підвищену потребу в батьківській увазі, але в міру дорослішання ця потреба нормалізується.

– Батьки побоюються, що малюк настільки звикне спати з ними, що потім його важко буде привчити до ліжечка. Таким батькам можна порадити перекладати малюка в його ліжечко після того, як він засне з батьками. Щоб було зручніше, можна вийняти одну стінку ліжечка і присунути її впритул до батьківської ліжку. Ніколи не карайте малюка, укладаючи його спати окремо! Не кажіть йому: «Не будеш слухатися – відправлю спати в твою ліжко!»

– Деякі мами бояться «заспати» дитини. Це необґрунтований страх: кора головного мозку мами чуйно реагує на кожен рух дитини навіть уві сні. Якщо навіть такі випадки відбуваються, то тільки у матерів, що перебувають під впливом алкоголю, снодійного або наркотиків, а також психічно нездорових.
Навіть ті мами, які раніше спали дуже міцно, з народженням дитини набувають чуйний сон. Якщо дитина спить з батьками, існує подібна небезпека, що виходить від тата, який позбавлений материнського інстинкту і може випадково зачепити малюка уві сні. Тому краще укладати дитину біля стінки.

– Батьківська ліжко є не тільки місцем для сну, але і подружнім ложем. Коли дитина спить з батьками, доводиться терпіти деякі незручності та обмеження в інтимному житті. Деякі жінки укладають дитини між собою і чоловіком, відгороджуючись тим самим від сексуальних відносин. З часом це може призвести до серйозних проблем між чоловіком і дружиною. Не можна допускати, щоб малюк став причиною подружніх розбратів. Папу може образити, коли його «відселяють» з подружнього ліжка, мотивуючи це тим, що для трьох ліжко занадто вузька.

– Іноді виникають побоювання, що, якщо дитина спить з батьками, він стане розпещеним. Це помилка: не можна розпестити малюка, укладаючи його спати поряд з мамою! Якщо дитина хоче спати в мами під боком, це не примха, а нагальна необхідність для нього.

– Питання гігієни. Він вирішується дуже просто: зовсім маленькому можна підстелити окрему простирадло і ковдрочку, а дитина постарше в цьому вже не потребує.

– Мама повинна повноцінно відпочивати вночі. Якщо вона спить разом з дитиною з перших тижнів, для неї не виникає ніяких незручностей.

Як відучити малюка спати разом з батьками

Відучити дитину спати в батьківському ліжку не так уже й важко, головне тут – поступовість і терпіння. Найкращий вік для цього – 2-3 роки. Процес може затягнутися на кілька тижнів і навіть місяців. Полегшити перехід малюка в своє ліжечко допоможуть наступні поради:

1. Вибирайте красиві подушки, ковдри, постільна білизна разом з дитиною.
2. Регулярно практикуйте денний сон окремо від батьків.
3. Нехай дитина засинає з улюбленою м’якою іграшкою.
4. Почитайте малюкові казку або заспівайте колискову пісеньку.
5. Не відмахується від дитячого страху темряви: включіть нічник або залиште прочиненими двері спальні.
6. Дитячу ліжечко спробуйте поступово відсувати від батьківської: спочатку до іншої стіни. А пізніше – в сусідню кімнату.
7. Якщо дитині вже 3-4 роки, влаштуйте йому свято переселення, обставте це урочисто і весело, в такій ігровій формі йому легше буде звикнути до того, що тепер він спить окремо.
8. Поясніть дитині, що він вже великий і тому повинен спати в окремому ліжку.
9. Змиріться з тим, що перший час дитина буде все одно вдаватися до вас.

Для переселення дитини в окрему ліжечко виберіть спокійний період його життя. Не можна примушувати його спати окремо, якщо він хворий, якщо в його житті відбуваються серйозні зміни – початок відвідування дитячого садка, народження молодшого брата чи сестри, переїзд.

Прислухайтеся до своїх відчуттів, інтуїції – і все пройде благополучно.

Comments are closed.