Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Чи шкідливий комп’ютер для дітей

Комп’ютер – шкідливо для здоров’я, якщо сидіти за ним довго

Коли комп’ютер шкідливо? В принципі, всі знають, що сидіти довго за комп’ютером – шкідливо. У цій статті ми спробуємо розібратися в цьому питанні дещо глибше. Чому шкідливо? Чи можна зробити так, щоб не було шкідливо? Що для цього потрібно?

Чому ж шкідливо сидіти за комп’ютером?

– Шкідливо для зору
– Шкідливо для хребта
– Шкідливо для кистей рук
– Шкідливо для загального фізичного здоров’я
– Шкідливо для сечостатевої системи
– Шкідливо для психіки

А тепер по-порядку …

1. Шкідливо для зору

Дрібна вібрація тексту і мерехтіння екрану перевантажує м’язи очей, а це призводить до поступового зниження гостроти зору. При роботі з ПК частота моргання очима знижується приблизно втричі, через що виникає часткове висихання плівки слізної рідини, що є причиною розвитку так званого синдрому сухого ока – це найбільш часто зустрічається захворювання людей, що працюють за комп’ютером. Втома, світлобоязнь, різь, відчуття смітинки в оці, що супроводжується сверблячкою, печінням, роздратуванням і почервонінням очей, – все це симптоми синдрому сухого ока. Висихання слізної плівки знижує гостроту зору приблизно на 0,5 діоптрій, тому для профілактики необхідно користуватися спеціальними краплями, поновлюючими слізну плівку, і не перебувати за комп’ютером більше 40 хвилин поспіль. У дорослих через перенапруження очей найчастіше розвивається спазм акомодації – помилкова короткозорість, яка лікується за допомогою комплексу спеціальних вправ, а у дітей «спілкування» з монітором призводить до істинної короткозорості, яка з віком прогресує.

Рекомендації щодо зниження шкоди для очей:

Якщо ви або ваші діти все ще користуєтеся старим кінескопні монітором, схожим на телевізор, то є сенс задуматися про покупку більш сучасного.
Розгорніть монітор на 90 градусів до вікна (щоб на ньому не було відблисків).
Дивитися на монітор потрібно з відстані витягнутої руки, а його верхня третина повинна знаходиться на рівні ваших очей.
Щогодини робити перерва
Робіть найпростішу гімнастику для очей: спочатку 15 секунд дивіться на близький предмет (наприклад на олівець в руці), потім 15 секунд на віддалений (наприклад у вікно).

2. Шкідливо для хребта

Працюючи за комп’ютером, ви тривалий час сидите в одній позі. Це приводить до постійного навантаження на одні групи м’язів і до постійного відсутності її ж, на інших групах м’язів. Відсутність навантаження на м’язи спини приводить до їх деградації, а оскільки обмін речовин у хребті відбувається з їх допомогою, відповідно він теж порушується, у результаті відбувається деградація (руйнування) міжхребцевих дисків – остеохондроз. Варто так само відзначити, що в положенні сидячи навантаження на межпозвоковие диски набагато більше ніж в положенні стоячи або лежачи. Таким чином всі ці негативні фактори можуть викликати появу грижі міжхребцевого диска, а вона може викликати болі в голові, кінцівках і внутрішніх органах, в залежності від її локалізації. У дитячому або юнацькому віці, коли хребет ще не зміцнів, постійне знаходження за комп’ютером може призвести до викривлень хребта (сколіозу), але в тому випадку, якщо дитина не тримає правильну поставу (як в школі за партою).

Рекомендації щодо зниження шкодячи для хребта:

Організуйте максимально ергономічно робоче місце.
Як можна частіше міняйте позу або вставайте з-за столу.
Робіть гімнастику, займайтеся спортом, розвивайте м’язи спини.

3. Шкідливо для кистей рук

Поколювання, оніміння, тремтіння в пальцях рук, біль в зап’ястя правої руки, управляла мишкою, – це не ознаки перевтоми або результат довгої роботи. Все це – симптоми так званого тунельного синдрому зап’ястя, який сьогодні зустрічається у більшості людей, що працюють за комп’ютером. Тривалі одноманітні рухи кистями і пальцями рук, а також їх неправильне положення під час роботи призводять до постійного виникнення мікротравм судинно-нервового пучка і навколишніх тканин, що викликає здавлювання нерва. При роботі за комп’ютером навантаження доводиться не на всю руку, а на певні м’язи, які спочатку гіпертрофуються, а потім затискають нерв. Нерв опиняється в пастці – всередині нього погіршується кровообіг, що перешкоджає нормальному проведенню нервових імпульсів і викликає сильний біль, набряк і оніміння пальців.

Рекомендації щодо зниження шкоди для кистей рук.

У сидячого в кріслі людину ноги повинні стосуватися підлоги і утворювати з тулубом кут в 90 градусів. Руки повинні бути зігнуті в ліктьових суглобах, і кут суглоба складати приблизно 90 градусів. В цьому випадку навантаження на м’язи різних груп розподіляється рівномірно.
Клавіатуру слід розташовувати на висоті 65-75 см від підлоги, при цьому руки користувача не повинні бути зігнуті більш ніж на 80 градусів в ліктьових суглобах, інакше відбувається погіршення кровообігу в м’язах, що призводить до швидкого зниження працездатності. Згідно з рекомендаціями ТСО ’99, клавіатура не повинна бути занадто високою і з крутим підйомом. Відстань від поверхні столу до ряду А-Е в стандартній розкладці не може перевищувати 30 мм. Допустимий кут підйому клавіатури по відношенню до робочої поверхні столу – від 2 до 15 градусів. Саме такий діапазон величин кута при правильній поставі дозволяє досягти оптимального положення кистей рук.
Неприпустима безперервна робота: через навантаження на очі і погіршення кровообігу в кистях рук. Під час перерв, які повинні тривати 5-7 хв і повторюватися через кожні 40-50 хв, необхідно виконувати невеликий комплекс вправ для кистей рук: стиснути і розтиснути кулаки – п’ять-шість разів протягом 1-2 хв, виконати обертальні рухи кисті в одну і в іншу сторону 1-2 хв, потім випрямити руки перед собою і поворушити пальцями протягом 1-2 хв. Після цього вправу можна повторити.

4. Шкідливо для загального фізичного здоров’я

Довго сидіти за комп’ютером шкідливо, тому що це відсутність рухової активності.

Відсутність рухової активності м’язів, що оточують кістки, призводить до порушення обміну речовин в кістковій тканині і втрати їх міцності, звідси погана постава, вузькі плечі, запала груди й інше, що шкідливо відбивається на здоров’ї внутрішніх органів. Також це призводить до розпушення суглобового хряща і зміни поверхонь, що зчленовуються кісток, до появи больових відчуттів, створюються умови для утворення в них запальних процесів.

Зниження рухової активності призводить до порушення злагодженості в роботі м’язового апарату і внутрішніх органів внаслідок зменшення інтенсивності імпульсації з скелетних м’язів в центральний апарат регуляції. На рівні внутрішньоклітинного обміну гіпокінезія призводить до зниження структур. При гіпокінезії змінюється структура скелетних м’язів і міокарда. Падає імунологічна стійкість, активність. Також знижується стійкість організму до перенагрівання, охолодженню, нестачі кисню.

Вже через 7-8 доби нерухомого лежання у людей спостерігаються функціональні розлади; з’являються апатія, забудькуватість, неможливість зосередитися на серйозних заняттях, розбудовується сон, різко падає м’язова сила, порушується координація не тільки в складних, але і в простих рухах; погіршується скоротність скелетних м’язів , змінюються фізико-хімічні властивості м’язових білків; в кістковій тканині зменшується вміст кальцію.

Рекомендації щодо зниження шкоди для загального фізичного здоров’я.

Що тут можна сказати? Рух – це життя. Пам’ятайте про це. Щоб не перетворитися на в’яле, слабка, хвора істота досить робити звичайну гімнастику, якої навчали в школі. Хоча, якщо ви вирішите віджиматися, качати прес і підтягуватися на турніку, то це буде безсумнівно великим плюсом до вашого самопочуття і самооцінці.

5. Шкідливо для сечостатевої системи

При довгому сидінні на стільці виникає тепловий ефект між сидінням і тілом людини, який призводить до застою крові в органах, що знаходяться в області тазу, що негативно впливає на сечостатеву систему. Поширеною проблемою є геморой.

Рекомендації.

Частіше вставайте з-за столу.

6. Шкідливо для психіки

Це питання заслуговує окремого розгляду і пізніше йому буде присвячена повноцінна стаття. Спробую описати в двох словах.

Хочемо ми цього чи ні, але комп’ютер – це те без чого вже не можна уявити сучасний світ. Хоча з’явився в нашому житті він не так вже і давно. Люди з його допомогою заробляють / витрачають гроші, знайомляться, стають знаменитими, вбивають час і т.д. Важко стверджувати, що він ніяк не впливає на нашу психіку. Але наскільки сильно комп’ютер впливає на нашу психіку? На це питання можна спробувати відповісти самому. Якщо у вас:

гарне самопочуття або ейфорія за комп’ютером;
неможливість зупинитися;
збільшення кількості часу, проведеного за комп’ютером;
зневага родиною і друзями;
відчуття порожнечі, депресії, роздратування не за комп’ютером;
брехня роботодавцям або членам родини про свою діяльність;
проблеми з роботою чи навчанням.

Небезпечними сигналами є також: нав’язливе прагнення постійно перевіряти електронну пошту; передчуття наступного сеансу он-лайн; збільшення часу, проведеного он-лайн; збільшення кількості грошей, що витрачаються он-лайн.

В залежності від того скільки пунктів вам підходять, стільки й впливає комп’ютер на вашу психіку.

Рекомендації.

Пам’ятайте про те, що комп’ютер це всього лише пристрій, який створено допомагати людині, а не поневолювати його.
Частіше виходьте в реальний світ
Робіть розвантажувальні дні, коли ви живете взагалі без комп’ютера, телевізора і т.д. Насправді так теж можна жити. Хоч і не довго 🙂 Але все-таки від компа треба відпочивати – це факт. Головне відпочивати, а не перебувати на вулиці і думати, швидше б до комп’ютера – це вже діагноз.
фраза з інтернету: »Інтернет, він не зближує. Це скупчення самотності. Ми начебто разом, але кожен один. Ілюзія спілкування, ілюзія дружби, ілюзія життя …

Висновок: без комп’ютера нам не обійтися, але якщо довго сидіти біля нього, то будуть проблеми зі здоров’ям. Щоб їх уникнути потрібно робити перерви хоча б кожні 50 хвилин, робити гімнастику для очей і просто гімнастику для тіла, частіше вставати з-за столу, стежити за фізичним і психічним здоров’ям.

Правильне положення за комп’ютером:
1. голова прямо;
2. плечі розслаблені;
3. спина повинна бути прямою і мати опору, тобто опиратися на спинку крісла;
4. під час роботи очі повинні дивитися вперед;
5. руки і кісті рук мають бути на одному рівні;
6. опора сидіння дає незначний тиск на сідло з низу;
7. стопи ніг мають знаходитися і опиратися на підставку;
8. монітор повинен знаходитися на рівні очей.

http://bezvreda.com

Comments are closed.