Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Вагітність після пологів

Необхідність контрацепції після пологів

Через деякий час після пологів жінка повертається до нормального сексуального життя, і природно, що перед нею постає питання про необхідність запобігання.

Існує поширена думка про те, що після пологів завагітніти не можна, особливо якщо жінка годує грудьми. Насправді це зовсім не так.

Зрозуміло, є жінки, для яких підходить так званий метод лактаційної аменореї, як є такі жінки, які здатні протягом багатьох років успішно оберігатися за допомогою календарного методу. Однак таких «щасливиць» зовсім не так багато, як хотілося б. Тому про всяк випадок оберігатися після пологів потрібно всім.

Це особливо важливо з кількох причин.

Організм жінки відразу після пологів рідко буває готовий до нової вагітності, а зачаття, проте, статися може. Не кажучи вже про те, що психологічно жінка дуже рідко буває налаштована на те, щоб відразу ж після пологів виносити і народити ще одного малюка – для того, щоб і організм жінки, і її психіка стали готові до нової вагітності, потрібно в середньому від року до двох-трьох років після попередніх пологів, а ще краще – після закінчення лактації.

Отже, небажана вагітність відразу після пологів – це практично 100% вірогідність аборту. Про те, наскільки небажаний аборт для жіночого здоров’я та психіки, сказано вже дуже багато.

Але жінка після пологів – це особливий випадок. Вона тільки що дала життя новій людській істоті, і чудово пам’ятає свою минулу вагітність, особливо якщо та була спланованою і бажаною. Така жінка, відразу після пологів вимушена піти на аборт, отримує психологічну травму, не порівнянну ні з якими іншими. Не кажучи вже про те, що матка жінки після пологів ще не відновилася, і будь-яке медичне втручання, тим більше таке жорстке, як у випадку аборту, може викликати важкі ускладнення.

Якщо вагітність буде помічена жінкою на перших же тижнях, то можливий медикаментозний аборт, але він означає відмову то грудного вигодовування. Якщо пологи проходили через кесарів розтин, то проблема стає ще важче: шов на матці зовсім свіжий, і як пологи, так і аборт можуть призвести до серйозних ускладнень.

Якщо ж жінка наважується виносити і народити другу дитину одразу після першого – честь їй і хвала, але в цьому випадку завжди високий ризик розвитку ускладнень, тому що організм ще не готовий до такого навантаження, який є для жінки вагітність і пологи.

Під час численних досліджень було встановлено, що організм жінки в повній мірі відновлюється після пологів і лактації тільки через 2, 5 – 3 роки.

Зокрема, тільки на цей термін відновлюється депо заліза в печінці у вигляді феррітінового комплексу. Якщо подальша вагітність наступає менш ніж через 2 роки після попередніх пологів, особливо якщо мати в цей час ще годує грудьми старшого дитини, то різко зростає ризик розвитку залізодефіцитної анемії у жінки.

Залізодефіцитна анемія, в свою чергу, небезпечна тим, що може стати причиною передчасних пологів, звичного невиношування вагітності, зниження маси тіла немовляти.

Крім того, дефіцит заліза під час вагітності часто призводить до пізніх токсикозів і знижує компенсаторні можливості організму при підвищеної крововтрати в пологах. І дефіцит заліза – це тільки одна сторона проблеми.

При вагітності відразу після пологів зростає ризик розвитку мимовільного аборту, мертвонародження чи народження дитини з низькою масою тіла – це відбувається через фізичного виснаження жінки за час вагітності та пологів.

Крім того, двоє маленьких дітей на руках вимагають від матері вже не просто сили духу, а справжнісіньких проявів героїзму, як у фізичному, так і в психологічному сенсі.

Контрацепція після пологів необхідна не тільки для того, щоб уникнути небажаної вагітності. Післяпологовий період характеризується підвищеною вразливістю жіночої статевої системи, її схильністю інфекцій.

Це викликано тим, що навіть після нормально пройшли пологів у родових шляхах жінки можуть залишитися крихітні тріщини і садна, які можуть стати відкритими воротами для будь-яких інфекцій. Крім того, на тлі загального стомлення організму після пологів, природно, дещо знижується імунітет жінки, що теж збільшує ризик передачі інфекційних захворювань, у тому числі і будь-яких ІПСШ.

Отже, в перший час після пологів краще не вагітніти – це зрозуміло всім. І питання, яке постає перед молодими батьками після пологів, звучить зазвичай так: коли починати оберігатися після пологів і які способи запобігання віддати перевагу. Застосовувати контрацепцію після пологів повинні всі жінки, а терміни початку застосування контрацептивів залежать від деяких факторів пов’язаних з грудним вигодовуванням.

Так, якщо жінка не годує грудьми, то менструальний цикл, а значить, і здатність до овуляції може відновитися у неї вже через 28 днів після пологів. Тобто не годує грудьми мама повинна почати оберігатися відразу ж при початку статевого життя після пологів.

Перед тим, як відновити сексуальні стосунки з партнером, вона повинна відвідати гінеколога, який допоможе їй підібрати оптимальний для неї спосіб оберігання. Потрібно пам’ятати про те, що почати оберігатися від небажаної вагітності потрібно відразу ж, не чекаючи появи менструацій.

Зрозуміло, що перша після пологів овуляція відбувається раніше першої менструації, так що якщо овуляція відбулася, то менструація може не настати вже через вагітність. І часто жінки навіть не помічають цього, бо відносять відсутність місячних до особливостей післяпологового періоду.

Якщо жінка годує грудьми, то турботи про оберігання можна відкласти, але ненадовго. При нечастому грудному вигодовуванні жінці необхідно почати користуватися контрацептивами через 6 тижнів після пологів, що, як правило, і збігається з відновленням статевого життя подружжя після пологів. Те ж саме стосується жінок, які не годують дитину грудьми ночами, вводять докорм або годують грудьми не на вимогу дитини, а за розкладом годувань.

Мами, які постійно знаходяться «при маляті» і годують його часто і на вимогу, можуть користуватися методом лактаційної аменореї до 6-місячного віку дитини. Однак і в цьому випадку не слід забувати про те, що овуляція настає раніше менструації, і що відсутність місячних не означає, що метод лактаційної аменореї діє довше, ніж діє.

Який спосіб запобігання після пологів кращий?

У країнах, що розвиваються, наприклад, ще недавно крім методу лактаційної аменореї застосовувався метод так званий абстиненції – тобто чоловік певний час після пологів не мав права вступати в статевий зв’язок з дружиною. Цей термін в різних суспільствах був різним: іноді до двох або трирічного віку дитини.

Однак у наш час ніхто не вимагає від чоловіків такого самозречення навіть у країнах, що розвиваються, що вже казати про нашому сучасному суспільстві. Тим більше що сучасні контрацептиви відповідають усім вимогам, пов’язаним з запобіганням після пологів.

У медичному центрі «Евромедпрестіж» під керівництвом акушера-гінеколога Ви навчитеся відчувати своє тіло, розуміти себе і свої бажання. Лікар проконсультує Вас з питань статевого життя після пологів, підбере засіб контрацепції, допоможе знайти компроміс між Вашими бажаннями і можливостями, Вашими звичками і новим станом. Рекомендації пов’язані особисто до вашій парі, ви отримаєте від свого лікаря