Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Що таке овуляція і коли вона відбувається?

Овуляція – процес виходу з яєчника дозрілої яйцеклітини. За цією простою фразою стоять складні нейрогуморальні процеси в організмі жінки, які дозволяють яйцеклітині дозріти, вийти з яєчника і, нарешті, бути заплідненої.
Що б говорити про овуляцію варто окреслити в загальних рисах будову жіночих внутрішніх статевих органів. Вмістилищем для яйцеклітини є яєчник – парний орган, розташований в малому тазі, з боків від матки. Цікаво те, що закладка яйцеклітин відбувається ще під час внутрішньоутробного розвитку дівчинки (у тому проміжку часу можуть критися і причини різних гінекологічних розладів жінки). До початку періоду статевого дозрівання яєчники не функціонують, їх стан приблизно зберігається на рівні новонародженості. У препубертатном періоді яєчники починають розвиватися, продукувати гормони і готується до виконання своєї функції в процесі дітонародження. Перша овуляція відбувається за деякий час до менархе – першої менструації у житті жінки. Надалі, за умови гармонійного функціонування організму, овуляція відбувається кожні 28-30 днів і доводиться, частіше за все, на середину менструального циклу.
Процес дозрівання яйцеклітини починається з першого дня менструації – організм отримує сигнал про те, що вагітність не наступила і необхідно готуватися до наступної спроби. Процес це дуже складний, задіяні і механізми нервової регуляції і гормональна система. У яєчнику визначається фолікул, який в цьому циклі стане «постачальником» яйцеклітини. Під впливом гормонів, що виділяються гіпофізом – ендокринної залозою, розташованої в головному мозку, за час від виділення домінантного фолікула до овуляції, його розміри збільшуються приблизно в 20 разів. До моменту овуляції фолікул представляє собою пляшечку з рідинним вмістом, в якому знаходиться яйцеклітина розміром 0,1 мм. (До слова сказати – це найбільша клітина людського організму). Овуляція відбувається, зазвичай, в середині менструального циклу (12-14-16 день). Відбувається розрив фолікула і яйцеклітина виходить у черевну порожнину, звідки, завдяки ворсинкам маткової труби, потрапляє безпосередньо в трубу, де і може відбутися запліднення. Якщо цього не відбулося, то яйцеклітина гине протягом 12-36 годин.
Овуляція, навіть у здорових жінок – процес індивідуальний. Необхідність визначити момент овуляції виникає при плануванні вагітності, або при використанні фізіологічного методу контрацепції (що, до речі, вкрай не надійно). Для визначення овуляції використовують такі методи: вимір базальної температури, дослідження слизу або слини, УЗД-моніторинг (найбільш достовірне метод). Останнім часом у продажу почали з’являтися експрес-тести для визначення овуляції в домашніх умовах.