Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Вертикальні пологи.

Вертикальні пологи.
Досить часто, до такої практики, як вертикальні пологи ставляться як до ноу-хау, яке придумали не так давно і яке йде в розріз з традиційними пологами, застосовуються на протязі довгих років. Але, якщо розібратися, то все якраз навпаки.

Як раз вертикальне положення породіллі можна вважати традиційним, таким, яке випробувано багаторічною практикою наших предків по всьому світу. Раніше такий вид пологів вважається звичайним і усталеним на Півночі, у Середній Азії, майже на всій території Африки, в Південній Америці, Азії, Мексиці та Китаї. У європейських країнах вертикальні пологи застосовувалися в Голландії та Німеччині. Що цікаво, що в Голландії в придане нареченої входив один обов’язковий атрибут – спеціальний стілець для пологів.

Положення роділлі на спині стало традиційним, звичним. Але воно як раз абсолютно некомфортно і не фізіологічно як для мами, так і для плоду. При горизонтальних пологах набагато незручніше і декілька сильніше відчувається біль, ніж при пологах стоячи або сидячи. Часто, коли жінка народжує лежачи, малюк може відчувати брак кисню. Таке відбувається з тієї причини, що матка, яка досить пристойно виросла за вагітність і під кінець досягає близько шести кілограм, здавлює кровоносні судини, що проходять уздовж хребта, і перекриває аорту.

Крім усього, родовий процес загальмовується. Це загрожує тим, що лікарям доводиться застосовувати різні болезаспокійливі препарати і стимулюючі медикаменти, для прискорення полегшення пологів. А це, в свою чергу, негативно позначається на здоров’ї малюка. Також, коли жінка народжує вертикально, на плід, крім виштовхуючих скорочень матки, впливає ще й сила земного тяжіння, що не можливо при пологах на спині. Коли породілля лежить, часто від неї в процесі пологів мало що залежить, і основну роль відіграють фахівці, які її оточують. У вертикальних ж пологах, навпаки, жінка багато чого може зробити без участі лікарів.

Так що ж таке вертикальні пологи і як проходить такий процес?

На першій стадії розкриття шийки матки при вертикальних пологах породіллі надається абсолютна свобода рухів. Вона може робити все, що їй заманеться: сидіти, ходити, стояти, «висіти» на плечах чоловіка або навіть плавати при можливості. Головне – прислухатися до себе, до свого самопочуття. Коли жінка сама вибирає для себе зручне положення, то вона відчуває менше дискомфорту, відповідно, процес проходить менш болісно і шийка розкривається швидше. Завдяки цьому, при вертикальних пологах практично ніколи не застосовують знеболювання.

Хоча слід зазначити, що на сьогодні практично всі лікарі прийшли до згоди в тому, що породілля не повинна бути бездіяльними під час сутичок. У сучасних пологових будинках активна поведінка жінки заохочується в будь-якому випадку, навіть якщо в подальшому пологи проходитимуть на акушерському кріслі.

Потуги – це друга стадія пологів, або безпосередньо народження малюка. Позиція мами при вертикальних пологах може бути різноманітною: на корточках з підтримкою, стоячи на колінах, сидячи на спеціальному стільці для пологів. Найчастіше, положення майбутня мама вибирає інтуїтивно, і воно, як правило, і є найбільш комфортним і для неї, і для дитини.

Фахівці стверджують, що потренуватися в можливих позах можна і задовго до пологів, а от визначити точно, як будете народжувати – не раціонально. Поза, при якій плід буде м’яко просуватися по родових шляхах, для кожної породіллі може бути своя. Комусь комфортно стояти на корточках, комусь сидіти, а деяким і лежати найзручніше. Все це природно і в цьому немає нічого дивного.

Пам’ятайте, що вертикальна поза при пологах не обов’язково захистить Вас від усіх проблем. Якщо раптом доктор помітить якісь труднощі, то він має право укласти породіллю на спину для кращого контролю над процесом. Найбільш природною ж позою під час пологів вважається поза, коли жінка стоїть на звичайному ліжку на колінах, злегка нахилившись вперед, обличчям до спинки ліжка. Існує думка, що це найбільш анатомічно правильне положення.

Ще одна правильна поза – це коли породілля сидить обличчям до лікаря на спеціальному стільці або на корточках. Сила тяжіння допомагає виштовхувати плід назовні, а мама при цьому може контролювати цей процес. Вона має можливість розслабити таз з допомогою рухів, що не зовсім зручно при лежачому положенні. Малюк більш м’яко входить в родові шляхи жінки. Та й взагалі, плавні, м’які потуги – це одна з переваг вертикальних пологів.

Третя фаза пологів, а саме при народження плаценти, також проходить набагато більш комфортно, якщо породілля розташована вертикально. При відходження плаценти, мама може спокійно прикладати дитину до грудей, сидячи при цьому. Посмоктування новонародженим грудей, так само як і вертикальне положення жінки, прекрасно стимулює скорочення матки, і відповідно, прискорює процес народження посліду.

Зараз варто ще раз розповісти Вам про переваги і недоліки цього способу пологів, як вертикальні пологи.

вертикальні пологи ускладнення

Аргументи лікарів, що рекомендують вертикальний метод розродження, вельми обгрунтовані і переконливі. Вони апелюють тим, що при такому способі пологів, матка не здавлює кровоносні судини. Коли жінка народжує горизонтально, стінки матки незмінно пережимають аорту і судини, які забезпечують тканини і органи кров’ю, багатою киснем. Також передавлюється нижня порожниста вена, яка відповідає за відтік крові від нижньої половини тіла назад до серця. Це, як ми розуміємо, шкідливо і для мами, і для малюка, так як немає нормального надходження крові, а значить і кисню.

При цьому є небезпека розвитку кисневого голодування або, як його ще називають, гіпоксія плоду. Коли пережимається нижня порожниста вена, знижується повернення крові до серця і відбувається застій крові у внутрішніх органах, що знову ж зменшує кровопостачання немовляти. При вертикальному положенні породіллі передавлювання виключається, відповідно знижується в рази ризик гіпоксії плоду і на першій і на другій стадії пологів. Також при вертикальних пологах зменшується час сутичок. Це відбувається завдяки тому, що плодовий міхур і голівка дитини тиснуть більш ефективно на шийку матки і нижній матковий сегмент, а значить, матковий зів розкривається плавно, м’яко, а головне, швидко.

Також велике значення має те, що жінка сама вибирає комфортну позу для пологів, ніж активно впливає на потуги. Вона більш спокійна і розслаблена, адже сама керує процесом, відповідно менше затискають матку та її розкриття проходить продуктивніше.

За даними статистики, при вертикальному положенні жінки, перша фаза пологів зменшується по тривалості на 2 – 3 години, в порівнянні з горизонтальними пологами.

Також породіллі відзначали зниження болю при вертикальних пологах (контрольні групи жінок відзначали інтенсивність болю за десятибальною шкалою). А це дозволяє відмовитися в процесі пологів від знеболювання, що, безсумнівно, тільки краще для плода.

При потугах також більш ефективно вертикальне положення. Хоч час другої фази при цьому може трохи збільшитися, але вже точно ніякої шкоди не принесе ні мамі, ні малюкові. Коли жінка стоїть або сидить, то плід просувається по родових шляхах більш плавно і гладко, хоч і трохи повільніше. А це знижує ризик травматизму при пологах і для породіллі, і для новонародженого.

За статистикою, при горизонтальних пологах жінки травмувалися в 5% випадків, в 25% доводилося робити надріз промежини. При вертикальних ж пологах, цифри істотно менше, відповідно 1% і 5%.

Якщо пологи проходять вертикально, їй допомагає злагоджена робота м’язів черевного преса, спини, тазового дна, так і всієї мускулатури. Крім цього їй на допомогу приходить вже згадувана сила тяжіння. Це дає можливість для жінки знизити зусилля, не знижуючи при цьому продуктивності потуг.

Істотно менше ризик інфікування матки. Адже при вертикальних пологах практично ніколи не потрібна додаткова допомога у вигляді витягування малюка щипцями. Він і сам чудово справляється з проходженням родових шляхів без великих енергетичних витрат.

Також знижується ризик великої крововтрати, адже плацента відторгається швидше, ніж у традиційних пологах. На сьогодні, на наш превеликий жаль, у Росії кількість курсів, де готують до вертикальних пологів, набагато більше за чисельністю, ніж пологових будинків, де такий вид пологів практикують, а тим більше роблять це професійно. Так що витратьте час заздалегідь на пошуки такого пологового будинку і на консультації з лікарем, який приймає такі пологи. Ясна річ, що з кожним роком така практика буде все більш распространенна, адже переваги такого способу незаперечні.

Варто також відзначити, як же впливає вертикальний спосіб народження плода на сам плід.

Вже було сказано, що при таких пологах значно менший ризик дитячого травматизму. При горизонтальних пологах число ускладнень у новонароджених досягає 35%, в основному це кефалогематоми, а при вертикальних, не дивлячись на їх стрімкість – лише 3.5%. Дітки, які народжувалися вертикально, за статистикою мають більш високі показники за шкалою Апгар. Вони раніше відновлюють втрату у вазі після народження і набагато рідше страждають неврологічними розладами.

Також цікавий той факт, що мами, які брали активну участь в родовому процесі і прикладали дитинку до грудей відразу ж, довше дотримуються грудного вигодовування. З 100% дітей, що народилися в Москві вертикальним способом, всі 100% отримували материнське молоко до 3-х місяців, на відміну від контрольної групи, де цей показник досяг всього 71%. 46% діток з народжених вертикально годувати груддю до шести місяців, а 31% і після. Динаміка ваги новонароджених при цьому склала 60% у вертикально народжених немовлят і лише 38% ув горизонтально народжених.

новонароджені діти після вертикальних родовПо психомоторним показаннями, діти, які випереджають свій розвиток, склали 31% у вертикальній групі і лише 8% в горизонтальній. Це цілком можна пояснити тим, що при вертикальних пологах кисню до малюка поступає достатньо, а при горизонтальних, як уже згадувалося, є ризик передавливания кровоносної системи і, відповідно, кисневого голодування плоду. Також на це можуть вплинути родові травми, отримані немовлям при різкому проходженні родових шляхів, а саме кефалогематом (синців на голівці малюка). При вертикальних пологах це практично виключається, адже плід йде більш плавно і м’яко, а значить, захищений від травмування.

Але все ж, якщо є хоч найменший ризик ускладнень при пологах, які можуть бути чреваті і для породіллі, і для немовляти, то є сенс удатися до традиційних горизонтальним пологам, щоб доктору було простіше контролювати процес. Також горизонтальне положення виправдано, коли при пологах може знадобитися застосування спеціального медичного обладнання.

Якщо ж пологи протікають нормально, стабільно, немає жодних ризиків, то вертикальні пологи, безсумнівно, мають ряд переваг перед горизонтальними пологами. Адже не дарма ж «хороше нове – це давно забуте старе». І, як нам здається, за цим призабутим методом – майбутнє.

http://mamapedia.com.ua/rodu/rodu-med-aspekty/vertikalnye-rody.html

Comments are closed.