Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Пологи очима малюка

Пологи очима малюка

Космічний погляд новонародженого малюка … У ньому зачаровує глибина і якась незрозуміла мудрість. Що ти знаєш, маленька людина? Який досвід відбивається в твоїх чистих очах? За твоїми плечима ціле життя довжиною в 9 місяців і один незабутній день, що став Днем твого Народження.

Подорож з мами в світ дається непросто. Це важка робота – народження. Серйозне і відповідальне випробування. Нічого більш важкого в цьому житті з людиною вже не відбудеться. Для дорослого непосильні ті навантаження, які переживаються народжується малюком і є для нього фізіологічними. Кроха проходить свого роду ініціацію, доводячи Природі й самому собі свою зрілість, витривалість і готовність жити поза маминого організму.

Вагітність – блаженна і безтурботна пора в житті малюка. Він щасливий і безтурботний, а різні емоції, які відвідують його – поверхневі і короткочасні. Кроха – частина маминого тіла, і відчуває себе єдиним з нею і з усього Всесвіту.

Але в останні тижні вагітності зносилася плацента вже не так бездоганно постачає дитини киснем і харчуванням, та й обійми матки стають все тісніше і тісніше. Органи і системи крихти готові до своєї роботи, вивірені багатотижневі тренуваннями, і зараз його організм старанно завершує останні приготування – покриваються сурфактантом (спеціальною речовиною-мастилом) альвеоли легенів для самостійного дихання і дозрівають наднирники для вироблення потрібних для народження гормонів. Від зрілості легенів та наднирників безпосередньо залежить готовність до народження.

І ось – готовий! .. Пора народжуватися. Його готовність внутрішніми каналами зв’язку передається мамі, провокуючи в її організмі активну вироблення необхідних гормонів. Усередині маминого тіла починається поки ще ледь помітна, але вже злагоджена робота. Процес пішов … Заручившись маминої підтримкою, зібраний і повний рішучості, малюк набуває пологи.

Перші легкі сутички пестять, як м’які мамині обійми. Малюк бадьорий і трохи збуджений в передчутті прийдешніх змін. Щось відбувається! Він не усвідомлює наближається подію так, як доросла людина, але реагує на події яскравими емоціями.

Все в його маленького життя просякнуте ритмом, він добре знайомий і товаришує з ним. Тому ритм повторюваних сутичок, що стає все більш чітким і вираженим, допомагає малюку зосередитися і розслабитися. Інтенсивність скорочень навколо маляти зростає, з усіх боків на нього тисне сила близько 50кг. Важко: це в 12-15 разів більше його власної ваги. Стискаючись, м’язи матки перетискають кровоносні судини, що ведуть до плаценти. Кожна сутичка стає свого роду затримкою дихання для малюка. Важко.

Ми знаємо, що він впорається – такі навантаження фізіологічні для крихти і допомагають запустити в його тілі всі процеси, необхідні для самостійного існування. Але йому важко, і в ці моменти він переживає цілу гаму «сірих» емоцій: безвиході, страху за своє життя, страх втратити маму і відчай. Ще б пак! Затишне та улюблене житло, його Всесвіт, його мама, стискає його і штовхає, але куди? Адже виходу ще не видно, та й чи існує він? …

А танець сутичок все швидше і ритмічніше, вистачило б сил! Зате є паузи для відпочинку – це здорово. У кожному проміжку між переймами мамин організм виробляє ендорфіни – гормони щастя. Вони потрапляють і крихті, допомагають йому повністю розслабитися і створюють відчуття легкості і польоту. Відпочинок зовсім короткий, лічені хвилини, але, завдяки ендорфінів – повноцінний.

Між тим, вже видно вихід, а разом з ним з’являються мета і напрям. Дитина починає рух по вузькому родовому каналу, відправляється в непростий шлях довжиною в 10 сантиметрів. О, прийшла пора активно діяти! Тепер від малюка залежить дуже багато чого. Він спрямовується до виходу і відштовхується ніжками від дна матки. Він крутить голівкою в перервах між потугами, щоб знайти саме найкраще положення для подальшого руху. Він просувається міліметр за міліметром титанічними зусиллями і завзятістю! Сильна людина – вперед, до омріяної мети!

Його емоції в родовому каналі – «червоні». Це природна агресія – боротьба за життя, жага перемогти будь-що-будь, яскраве збудження і незвичайне завзятість. Борцівський дух горить в маленьку людину яскравим полум’ям. Вперед, тільки вперед!

Але що це за дзвінка трель?! Та це ж його власний голос! Малюк народився, він дихає і звучить – вперше. Легкі відкрилися назустріч повітрю, перший вдих ознаменував початок нового самостійного життя. В цю ж мить система кровообігу крихти стає автономною, відтік крові до мами припинений. Але по пуповині до нього ще надходить його кров, що залишилася в плаценті. Насичена імуноглобулінами, киснем і живильними речовинами, вона допомагає малюкові плавно перейти на самостійне дихання і харчування. Перші вдихи людини можуть бути неглибокими, щоб легені мали можливість розкриватися поступово. (Легені – єдиний орган, взагалі не функціонував до народження!). Він може дозволити собі спокійно раздишаться, оскільки не відчуває гострої необхідності в кисні – плацента все ще допомагає йому дихати. Тому важливо відкладати перетин пуповини як можна довше, ідеально – до народження плаценти.

Найсильніше здавлювання і напруга позаду, на зміну їм прийшла глибока розслабленість. Релаксація настільки сильна, що крихітка зовсім не відчуває свого тіла, тільки незрівнянну легкість, ширяння і запаморочливий відпочинок. Малюк занурений у себе, він весь у феєрверку незвичайно яскравого переживання свого звільнення. Він упивається перемогою, відчуває себе кращим, чудовим, гідним. Він – Переможець!

Ці переживання чудові і важливі, і наш маленький людина заслужила їх, чи не так? У наших силах забезпечити йому час і умови для насолоди собою і досягнутим результатом. Нехай він лежить на м’якому маминому животику, відчуває ніжні мамині дотику, слухає її ласкавий голос і відчуває себе на сьомому небі від щастя! У нього є все, що й раніше: знайоме і улюблене серцебиття, теплі обійми, рідний запах і смак, мамина Любов. Він розуміє, що нічого не втратив, народившись, а тільки придбав – новий щабель самостійності!

Але зруйнувати цю казкову атмосферу відпочинку і перемоги зовсім просто – взяти від мами, помістити у світ бездушних предметів, виконувати дискомфортні і хворобливі процедури, ігнорувати відчайдушний крик і, нарешті, закінчивши, залишити одного, далеко від мами-Всесвіту, у небуття, на вічність … Нехай він задасть собі запитання «Заради чого я народжувався?» і «Навіщо я сюди потрапив?», випробує гірке безмірне розчарування, страх і образу, нехай відчує себе зрадженим і непотрібним … От і не стало Переможця …

А між тим, в ці перші хвилини формується стрижень самооцінки людини, а також спрацьовує механізм імпринтингу – з фотографічною точністю закарбовується перша картина світу. Малюк майже нічого не знає про цей світ і багатошаровий імпринтинг допомагає йому запам’ятати, що на цьому світі є нормою. Що він понесе в собі через усе життя, наш малюк? «Я хороший, гідний, світ любить і комфортний» або «Я поганий, непотрібний, світ жорстокий і чужий»? Чи буде він упевнений, що любов і турбота тут є основою взаємовідносин, або грубість і бездушність стануть для нього нормою? …

Ці враження не фатальні (як, втім, і будь-які інші), а значить, підлягають корекції. Але особливість їх у тому, що вони перші – найяскравіші, глибокі, стійкі. Зміна глибинного негативного ставлення до себе і світу вимагає багато зусиль і завзятості, це досить важко, але можливо.

Звичайно, легше і природніше відразу створити умови для формування позитивних вражень.
Яким чином?

* Домовтеся, щоб малюка відразу після народження поклали на мамин живіт і не перерізали пуповину хоча б кілька хвилин (природно, якщо стан крихти це дозволяє).
* Постарайтеся якомога довше відтягнути початок післяпологовий обробки малюка (вона є стандартною і неминучою процедурою).
* Під час самого огляду і обробки надсилайте маляті свою любов і підтримку, представляючи її у вигляді світлого променя або будь-якого іншого способу або відчуття. Поставтеся серйозно до цієї можливості підтримати дитину, він відчує вашу любов дуже виразно, і вона допоможе йому пережити процедури, як додатковий етап випробувань.
* Відразу після завершення огляду крихітка повинен повернутися до мами чи до тата, якщо він є поруч. Дитина не повинна залишатися сам жодної зайвої секунди. Він заслужив відпочинок і сон у комфортних, що дають відчуття безпеки і таких улюблених батьківських обіймах!

Своєю підтримкою і любов’ю можна і потрібно допомагати малюкові протягом всього процесу народження. Контакт з малюком – важлива умова гармонійних пологів. У парі з рідною людиною будь-які труднощі по плечу. Мама почуває себе упевненіше і сильніше, пам’ятаючи, заради кого вона робить цю роботу. Вона органічно відчуває потреби малюка, її поведінка інстинктивно і сприяє ефективному перебігу пологів. А малюк … малюк відчуває надзвичайний прилив сил і енергії, чуючи мамині підбадьорливі слова (в т.ч. уявні), насичується маминої впевненістю і благополучно проходить всі випробування з мінімальним стресом і зусиллями!

У дитини, що народжується ще немає відчуття часу і безпосередньо пов’язаної з ним надії. Це значить, що він живе в кожну конкретну секунду, не пам’ятаючи про минуле і не припускаючи, що настане наступна, інша. І якщо мама знає, що мине кілька годин, і пологи закінчаться, то малюк про це не підозрює! Для нього кожна мить народження – вічність. У наших силах зробити кожну з цих вічність максимально комфортною для крихти, просто посилаючи йому свою любов, ніжність, впевненість в його силах і радість від передчуття зустрічі.

Пам’ятайте про малюка на кожному етапі його народження. Концентруйтеся на ньому, на допомозі йому. Пам’ятайте про те, що народжуватися набагато важче, ніж народжувати, і ви неодмінно впораєтеся, адже саму важку свою перемогу ви вже здобули багато років тому!

Пологи – серйозне випробування для дитини, і все-таки вони потрібні йому саме такими. Адже послідовність родових переживань знайомить дитину з правилами життя в нашому світі. Безнадійна та безвихідна ситуація змінюється активними зусиллями і боротьбою і завершується перемогою і яскравим задоволенням. І малюк розуміє: у цьому житті бувають складності, але якщо я борюся і дію, то неодмінно перемагаю! Благополучні пологи дають людині зразок позитивної та успішної життєвої стратегії, яка закладається в самі глибини підсвідомості і супроводжує його протягом всього життя.

Успішного шляху, маленька людина!

Марина Єрко