Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Післяпологовий період

Післяпологовий період.

З моменту закінчення пологів у жіночому організмі починаються зміни, які в основному закінчаться тільки через 8 тижнів. Ці зміни різноманітні, відбуваються з різною швидкістю. Ви можете відчувати їх, не помічати зовсім – але так чи інакше через 2 місяці функціонування вашого тіла буде мало відрізнятися від того, то було до вагітності. Деякі прояви походить перебудови можуть турбувати вас, хоча вони і нормальні. Тому про них треба знати, як і про ті заходи обережності, які слід приймати для того, щоб уникнути ускладнень післяпологового періоду.

У перші 2 години після пологів матка сильно скорочується, кровотеча з її зіяющіх судин припиняється – вони закриваються згустками крові, тромбами. При відхиленні від нормального перебігу раннього післяпологового періоду кровотеча може не тільки не зупинитися, але й посилитися. Тому, якщо ви народжуєте вдома, будьте особливо уважні в цей період. Надалі матка все більше зменшується в розмірах, стінки її товщають з 0,5 до 3 см, просвіт шийки матки звужується. Негайно після пологів через внутрішній зів в шийку матки можна ввести руку, через добу – 2 пальця, на 3 добу проходить ледь лише один. До 10 дня канал шийки матки вже сформований, але зовнішній зів ще пропускає кінчик пальця. На 3-му тижні зовнішній зів закривається. Таким чином, на початку післяпологового періоду статеві шляхи відкриті, через що виникає небезпека проникнення хвороботворних мікроорганізмів у глибокі відділи статевого тракту і навіть в матку. Умови ж, існуючі в цей час в родових шляхах, сприятливі для розмноження патогенних бактерій. Внутрішня поверхня матки являє собою рану, що відокремлює ранової секрет – лохії (грец. lochia – пологи). У перші дні після пологів і них міститься кров. Відсутні природні захисні бар’єри – замість кислої реакції нормального піхвового вмісту, вбивчого для патогенної мікрофлори, лохії мають лужну реакцію, немає і слизової пробки цервікального каналу. Якщо не вживати заходів обережності, можуть виникнути ускладнення – важкі запальні процеси в статевих органах. Тому після пологів туалет зовнішніх статевих органів слід проводити з використанням слабодезінфіцірующего розчину марганцевокислого калію, необхідно користуватися стерильними прокладками.

Зворотний розвиток тіла матки відбувається досить повільно. Нормальної маси (60-80 г) вона досягає тільки через 6 тижнів. Поступово змінюється вид лохій. Якщо в перші 3-4 дні вони кров’яні, то з 4-х діб стають буро-коричневими, а потім жовтувато-білими. З 10-го дня вони набувають вигляду звичайних вагінальних виділень. При слабкому тонусі матки або її загинах лохии можуть затримуватися в порожнині цього органу, порушуючи його зворотний розвиток.

Із закінченням пологів змінюється функціонування ендокринної системи. У короткий термін з організму жінки виводяться стероїдні гормони, синтезовані плацентою. Відразу після цього передня частка гіпофіза починає виробляти лактогенний гормон – пролактин. Під його впливом на 3-4-й день після пологів посилюється приплив крові до молочних залоз – вони нагрубают. Це – підготовка до лактації, оскільки молоко утворюється з речовин, що надходять до молочних залоз з кров’ю. Синтез пролактину передньою долею гіпофіза рефлекторно наростає при подразненні соска під час ссання. У ці ж дні збільшується і виділення задньою часткою гіпофіза гормону окситоцину – він викликає скорочення м’язів молочних ходів і сосків, а значить, і гарне спорожнення молочної залози.

Одночасно під дією окситоцину виникають і переймоподібні скорочення матки, часом болючі. Деякі жінки (частіше Повторнородящих) відчувають їх особливо сильно, коли годують дитину груддю.

Приблизно на 20-й день в передній долі гіпофіза синтезується гормон, стимулюючий діяльність яєчників. Закінчується регрес жовтого тіла, і через декілька тижнів після пологів відновлюється дозрівання фолікулів, якому під час вагітності перешкоджала гормональна діяльність плаценти. У некормящіх і деяких годуючих матерів менструальна функція відновлюється на 6й-8й тижня після пологів. Але у більшості годуючих жінок (до 80%) менструації відсутні протягом усього періоду вигодовування грудьми.

Загальний стан жінок після благополучних пологів зазвичай хороше. Але незабаром у деяких нз них температура підвищується до 38 ° С, іноді виникає озноб – це наслідок посиленої м’язової роботи в пологах. Температура може бути кілька підвищена і в перші дні – така реакція організму на всмоктування продуктів тканинного розпаду на поверхні рани матки.

Після пологів може знижуватися артеріальний тиск. Це не випадково: оскільки перестав функціонувати матково-плацентарний кровообіг, скорочується матка і, стало бути, знижується її кровонаповнення. Тоді організм приймає екстрені заходи, для того щоб позбутися непотрібного кількості крові. Нирки виводять більше рідини, і об’єм циркулюючої крові швидко зменшується. З цим і пов’язана зміна артеріального тиску. Як правило, воно незабаром повертається до норми.

Незважаючи на те що протягом декількох днів після пологів бруньки виділяють набагато більше сечі, ніж зазвичай, породіллі незрідка не відчувають потреби в сечовипусканні, і доводиться нагадувати їм про необхідність помочитися. Іноді позиви до сечовипускання виникають під дією шуму витікаючої з крану води або обливання зовнішніх статевих органів теплою водою.

У перші дні не все благополучно і з функціонуванням кишечнику. Тонус його знижений, травлення сповільнено, стілець відсутня. Тому стежте за своєчасним спорожненням кишечника особливо уважно (в крайньому випадку застосовуйте клізму, але все ж таки переважніше відповідну дієту). Переповнений сечовий міхур, забитий кишечник здавлюють матку, відтік лохій утруднюється, і повернення її до нормальних розмірів сповільнюється.

Іноді у породіль набрякають і запалюються гемороїдальні вузли. У таких випадках допомагають примочки настою ромашки, спеціальні ректальні свічки, бальзам Шостаковського. Після пологів багато жінок помічають, що насилу утримують сечу, особливо при чханні, кашлі або сміху. Це буває, якщо під час пологів надмірно розтягнулася замикальний м’яз – сфінктер сечового міхура.

Для його зміцнення допомагають такі вправи:

стисніть піхву і через 10 секунд розслабте його (при цьому зміцнюються і м’язи стінок піхви);
спорожняйте повний сечовий міхур не відразу, а поступово, чергуючи випускання невеликих порцій сечі із стискуванням піхви.

При відсутності протипоказань (важкі пологи, розриви промежини, кесаревий розтин) потрібно вставати з ліжка не пізніше доби після пологів і намагатися якнайскоріше відновити рухову активність. Це хороша профілактика тромбоемболічних ускладнень (перенесення струмом крові тромбів і закупорка судин). Швидше налагодиться і самостійний стілець, сечовипускання, підтягнеться розтягнута передня черевна стінка, відновиться функція статевих органів.

З 1-го дня після пологів вранці можна робити фізичні вправи. Але вони не повинні втомлювати вас. Виконують їх лежачи на спині в ліжку.

Розвести руки в сторони, потім підняти їх вгору і опустити вздовж тулуба. Напружувати і розслабляти черевний прес.
Підтягти ноги, зігнуті в колінах, до живота і розігнути їх до вихідного положення. Розводити ноги в сторони і зводити їх разом.
Зігнувши ноги в колінах, підтягнути ступні до тазу, підняти таз повернуться в початкове положення.
З положення лежачи сісти, нахилитися вперед, руками торкнутися пальців ніг, знову лягти.
Згинаючи ноги в колінах, по черзі підтягувати ступні до тазу.
Робити кругові рухи ногами, як при їзді на велосипеді.
Лежачи на животі, по черзі згинати ноги в колінах, піднімаючи голову і верхню частину тулуба.

Рекомендації.

Лохии – кров’яні виділення з піхви жінки, що народила – очищають, омолоджують організм.

Виділення – лохії:
– Перші 2 дні після пологів – рясніше, ніж при місячних;
– З 3-го дня – як місячні, серозно-кров’янисті;
– До 7-9 дня кров’янисті виділення повинні пропасти і змінитися серозними.
Виділення не повинні бути з їдким, гнильним запахом, безбарвними, зудять, дратівливими. Якщо виділень немає, або у них поганий запах, колір – про це необхідно повідомити лікаря!
Матка скорочується на 1 палець щодня.
У період виділень необхідно берегтися від висхідних інфекцій.
Не рекомендується в цей період:
– Гаряча ванна (можна приймати душ);
– Купання в водоймах;
– Інтимна близькість.

Для хорошого післяпологового очищення рекомендується:

на 9-му місяці вагітності не їсти жирного, копченого, гострого;
1-у добу після пологів – можна їсти все, хоч торти (крім спиртного!);
з другої доби (після пологів) – звичайна домашня їжа, не важка, трохи дієтична (без важких салатів з майонезом, смаженого, копченого);
щодня пити свіжі соки (морквяний, буряковий …);
стежити за щоденним спорожненням кишечника (робити очисні клізми).

Якщо є шви або тріщини промежини:

не сідати до їх загоєння! особливо на тверде; при необхідності, підкладати під себе складений в коло довгий валик – «подушку-ковбасу»;
кожного разу після туалету підмиватися використовуючи дитяче мило або м’який натуральний гель з ромашкою, календулою; закінчувати підмивання відваром ромашки;
обробляти промежину перекисом водню;
густо змащувати промежину гелем або желе солкосерил, гомеопатичної маззю Арніка;
3 рази на день на 20-30 хвилин закладати в промежину примочку: тампон з бинта змочені у відварі протизапальних трав з додаванням 3-5 крапель спиртової настоянки календули, прополісу, арніки або хлорфіліпт.

При набряках або запаленні гемороїдальних вузлів допомагають примочки настою ромашки, спеціальні ректальні свічки, бальзам Шостаковського.

Після пологів жінки помічають, що насилу утримують сечу, особливо при чханні, кашлі або сміху. Це буває, якщо під час пологів надмірно розтягнулася замикальний м’яз – сфінктер сечового міхура. Для зміцнення сфінктер сечового міхура допомагають такі вправи:

стисніть піхву і через 10 секунд розслабте його (при цьому зміцнюються і м’язи стінок піхви);
спорожняйте повний сечовий міхур не відразу, а поступово, чергуючи випускання невеликих порцій сечі із стискуванням піхви.

При відсутності протипоказань (важкі пологи, розриви промежини, кесаревий розтин) потрібно вставати з ліжка не пізніше доби після пологів і намагатися якнайскоріше відновити рухову активність. Це хороша профілактика тромбоемболічних ускладнень (перенесення струмом крові тромбів і закупорка судин). Швидше налагодиться і самостійний стілець, сечовипускання, підтягнеться розтягнута передня черевна стінка, відновиться функція статевих органів. З першого дня після пологів вранці можна робити фізичні вправи без втоми. Виконують їх лежачи на спині в ліжку.

Розвести руки в сторони, потім підняти їх вгору і опустити вздовж тулуба. Напружувати і розслабляти черевний прес.
Підтягти ноги, зігнуті в колінах, до живота і розігнути їх до вихідного положення. Розводити ноги в сторони і зводити їх разом.
Зігнувши ноги в колінах, підтягнути ступні до тазу, підняти таз повернуться в початкове положення.
З положення лежачи сісти, нахилитися вперед, руками торкнутися пальців ніг, знову лягти.
Згинаючи ноги в колінах, по черзі підтягувати ступні до тазу.
Робити кругові рухи ногами, як при їзді на велосипеді.
Лежачи на животі, по черзі згинати ноги в колінах, піднімаючи голову і верхню частину тулуба.

http://baby.ved.bz/%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8B-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0/%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B4%D0%B0/

Comments are closed.