Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Тато при пологах

Тато при пологах (спогади очевидця)

Як тільки ми з Оленою зрозуміли, що у нас буде дитина, то відразу вирішили обійтися без будь-яких “родових експериментів” у власній ванній, а народити в нормальному стерильному пологовому будинку, але при моєму неодмінної присутності.

Щоб у всеозброєнні підготуватися до майбутньої події, ми звернулися в один з не дуже (у той час) дорогих медико-педагогічних центрів з ведення вагітності та підготовці до пологів. Там на нас відразу звалився новий термін – “вагітна пара” …

Протягом декількох місяців ми відвідували заняття в Центрі “САНЯ” (Країна абсолютно нового Я), де Олена навчалася дихальної гімнастики, родовому аутотренінгу, конспектувала лекції по всіляких дієт, а Ваш покірний слуга вивчав спеціальний знеболюючий масаж і взагалі: що відбувається, як реагувати , і що робити. Для майбутніх тат в Центрі організували окремий курс, де за відеокасет привчали до видовища пологів. Втім, знято все було дуже ненав’язливо – ось пологи в Бразилії, ось пологи у Франції, ось пологи в Німеччині. А ось як не треба народжувати! І – бац! – Ось вам, дорогі татусі, кадри з патологічними пологами! ..

Коли шок минув, я утер виступив піт (вперше в житті він був холодним!), І подумав про себе, що тепер мені вже нічого не страшно. Напевно …

Потім було ультразвукове дослідження. Я трохи запізнився не нього, так як їхав з роботи, і, вбіг до кабінету, коли Олена вже лежала на кушетці (пам’ятаю, що в цей момент вона була надзвичайно красива!), А молода лікарка водила по її живота значним приладом, змазаним ніж -то слизьким. На невеликому темному екрані танцювали химерні комбінації точок і злами ліній. Довелося примружитися, щоб зігнати їх в осмислену картинку. Поступово з абстрактного нагромадження символів на екрані чітко вималювався профіль голови і плечей нашого 24-тижневого немовляти (мізки не повернулися назвати його “плід”). Він смоктав пальчик і: посміхався! Припускаю, що останнє могло мені здатися, але якимось внутрішнім почуттям я знав, що це саме так – він посміхається тому, що йому добре! Приголомшливе відчуття … Звичайно, я тут же поставив одвічне питання, чомусь завжди хвилюючий майбутніх тат: “Хлопчик чи дівчинка?”. Лікар знову поводила датчиком, помовчала і з невизначеністю в голосі повідомила, що нічого ТАМ розгледіти не може, і цілком імовірно, що: \ “… так Ви, головне, не турбуйтеся … і … не передумаєте, будь ласка, добре? Дивіться, яка … який він у Вас там гарний, здоровий! “. Дитина на екрані ворухнувся, всім своїм виглядом ніби відповідаючи на ці слова. Розговорилися з лікарем. Виявилося, що кілька днів тому одна дивна пара, незважаючи ні на які вмовляння (“Та ви що, в Бога не вірите, своїх дітей вбивати ??”), якраз з цього приводу взяла і передумала. А в них була абсолютно здорова, гарна дівчинка … Я запевнив, що ми тут не за цим, і, взагалі кажучи, це не та тема, яку “передумують”. Лікар дуже зраділа. Я підсів ближче до монітора, і ми всі разом з інтересом розглядали крихітні ручки, ніжки, із задоволенням переконуючись, що розвиток іде так, як потрібно.

Паралельно нас вчили спілкуватися з ще не народженим малям, – розповідати йому як прекрасний світ. Не знаю чому, але ще в дитинстві, коли я думав, що у мене коли-небудь будуть діти, то весь час уявляв собі сина. Те, що може народитися дівчинка, чомусь навіть не спадало мені на голову. Цікаво, що навіть після слів лікаря, мене не покидало якесь дивне дитяче відчуття (а може бути надія?), Що раптом ТАМ, все-таки … втім, я тут же гнав геть ці думки і навіть лаяв себе – яка різниця, врешті-решт! Кого Бог дасть, той і буде!

Кожен вечір я намагався спілкуватися з нашим майбутнім дитиною, розповідаючи йому казки. По-початку це виглядало досить дивно, але незабаром я вже не уявляв собі вечераа без такого ось імпровізованого спілкування. Через великий живіт відчувалося, як маленька істота ніжно штовхається і явно позитивно реагує на татів голос. Особливо мені подобалося легенько лоскотати п’яточку, яка іноді проступала вгорі маминого живота. П’ята відразу забиралася, і мені здавалося, що малюк там всередині посміхається. А може бути, навіть сміється.

У нашому домі постійно звучала класична музика – і в записах, і “в живому виконанні”, тому що Лєна на 7-му місяці вагітності вирішила “злегка поготовіться” до вступу в один з московських музичних ВНЗ на диригентсько-хорове відділення. Звичайно, я допомагав їй, але не міг же я вивчити і здати за неї програму по фортепіано та диригуванню! Втім, вивчити, напевно, міг би, але ось здати … Забігаючи наперед скажу, що вже на 8-му місяці Олена надійшла і тепер ще й навчається. Але це зовсім інша історія.

На жаль, обіцяний нам у Центрі підготовки до пологів спеціальний і недорогий пологовий будинок в самий невідповідний момент закрили на планову дезінфекцію. А адже там нас чекала б спеціально обладнана Центром окрема палата “на трьох”: з музикою, свічками, квітами … загалом, з усіма атрибутами, щоб зробити пологи романтичним сімейним святом. Погодьтеся, це блискуча ідея!

Все почалося з того, що в один прекрасний ранок Олена прокинулася в мокрому ліжку – відійшли води! Мені довелося брати ноги в руки і мчати, що є швидкості, за напрямком в “резервний пологовий будинок”. Пологовий будинок, виявився зовсім звичайним, але бригада лікарів вже була попереджена, що прибуде “підготовлена пара”. Але, все це було дещо пізніше, а поки що ми, пам’ятаючи даний нам у Центрі інструктаж, метушливо упаковували магнітофон, свічки, альбоми з красивими краєвидами (а як же! Адже нас навчили, що під час сутичок треба обов’язково дивитися під музику на що- небудь гарне!) і багато-багато всяких речей, які, на нашу тодішньому розумінню, неодмінно повинні були стати в нагоді в пологовому будинку. Здоровенну валізу розбухнув, як свиноматка, і довго не хотів застібатися.

Викликавши таксі і сяк-так у нього занурившись, ми вирушили туди, де повинно було з’явитися на світ наше довгоочікуване диво.

Загальний вигляд: у приймальне відділення одного з московських пологових будинків ввалюється дивного вигляду пара – дама при надії і спітнілий молодий чоловік, хтиво обіймає велику валізу з округлими боками (ручка наказала довго жити ще перед посадкою в таксі). Літня нянечка відклала в’язання, подивилася на нас поверх окулярів і гостинно поцікавилася: “Ну! Че прийшли?”. “А вгадайте з трьох разів!”, – Відповіла майбутня мама, поклавши руки на величезний живіт. Схоже, що весь цей балаган навколо майбутніх пологів її здорово розважав:

У процесі реєстрації даних про надійшла породіллі, в приймальний спокій зайшов зав. пологовим відділенням і, дивлячись на наш валізу, поцікавився: “Вибачте, Ви що, відразу з вокзалу?”. “Та ні, ми … ну, ніби як …”. “А! Ви навпаки, на вокзал …”. “Так ні ж … тут просто всякі необхідні речі … ну, магнітофон там, свічки, … щоб красиво … футболки всякі … альбоми …”. Судячи з виразу, яка прийняла обличчя лікаря, він вирішив збігати за черговим психіатром. Але тут медсестра, яка оформляла наші папери, буденним тоном повідомила: “Та не звертайте уваги, це ж ті самі, підготовлені!”. “Ну що ж Ви відразу не сказали!”, – Доктор посміхнувся мені як рідному братові, і через кілька хвилин ми вже були в пологовому блоці. Одні. Чи то породіль у цей день було мало, чи то … ні, не знаю чому.

Протягом кількох годин я робив Олені знеболюючий масаж, як вчили, і, схоже, багато в тому досяг успіху. Звичайно, ні про яку музику і свічках мови бути не могло, але альбом з краєвидами нам милостиво залишили, також як і наші невеликі вінчальні ікони, які ми відразу поставили на підвіконня.

Сутички йшли, але слабкі. Ми трохи поприсідати. Втім, присідав я, а Олена повисала у мене на руках – так нас навчили в Центрі. І все ж таки не обійшлося без крапельниці, наповненою родовспомогающім препаратом зі складною назвою, і без простодушного заяви лікаря: “Не будете намагатися народити – зробимо ось таке кесарів!”. При цьому він вражаюче звів руки в інтернаціональному жесті “Ось такий заввишки, ось такої ширини”. Лена, звичайно, відразу почала “намагатися”, а я потроїв свої масажні зусилля. Удвох ми навперебій умовляли нашого малюка не тягнути з побаченням з Білим Світлом, і народитися швидше.

Сам момент пологів збунтувався у мене в пам’яті на все сто: Олена напівлежить на спеціальному столі, я стою поруч, роблю їй масаж знеболюючих точок і стежу, щоб вона не напружувала обличчя. Навколо нас чаклує бригада лікарів і акушерок. Пологи йшли хвилин двадцять. Ось виринула чарівна злегка витягнута головка, потім права ручка, ліва, і ось наш малюк витонченим рухом “вивінчен” з пологового проходу та на руках лікаря постає перед нами у всій своїй красі новонародженої – хлопчик! “Борис Борисович!”, – Видихає Лена, а я буквально німію від охопила мене почуття ніжності й подяки. На обличчі в неї сльозинки і – Щастя! Кажуть, що на моєму обличчі в цей момент було теж саме. І ось наш Борис Борисович вже лежить у мами на животі і своїм “А-а-а-а …” повідомляє про прихід у цей світ.

Потім був візит неонатолога, всякі огляди, заміри-зважування, оцінка за шкалою Апгар, після чого згорток, вагою в 3 кілограми 150 грам перекочував до мене на руки. Це супроводжувалося словами старшої акушерки: “Папаша, погуляй-ка з синочком у коридорі – ми вашу маму поки оглянемо, а це краще без сторонніх очей”. І ось тримаю я на руках це маленьке, але шалено красиве істота, з яким так довго мав тільки “невидиме спілкування”, і намагаюся вдивитися в його личко. Очі наші зустрілися. І в цей момент світ перевернувся. Я раптом зовсім усвідомив, що я не тільки чоловік і господар, а ще й батько – здається, мені відкрилося одне з істинних значень цього слова …

Близько півгодини я ходив з новонародженим сином по коридору, щось розповідав йому, по-моєму навіть співав … Потім ми повернулися до нашої мами, втомленою, але дуже радісною. Я підсів до неї на пологовий стіл так, щоб наш виявився син одночасно і в неї і в мене на руках. “На тебе схожий …”, сказала Олена, а Борис Борисович солодко позіхав. Він був абсолютно спокійний, – адже поруч були і мама, і тато.

Схоже, що йому відразу сподобався цей світ.

Автор: Борис Тараканов