Спонсор
Пошук
Недавні записи

postheadericon Перші місячні

Перші місячні – менархе. Особливої уваги заслуговує час настання менархе, яке, згідно з сучасними даними, настає зазвичай у віці 12-14 років.

Існує поняття «гінекологічний вік», який обчислюється роками, що пройшли після появи менархе; його, таким чином, можна вважати одним з критеріїв статевої зрілості.

У місяці, що передували появі менархе, у більшості дівчаток виявляються нетривалі, неінтенсивні щомісячно виникаючі болі в животі. Крім того, змінюється характер Белей, які, залишаючись фізіологічними, стають більш рясними.

З самого початку для більшості дівчаток характерна 28 – 30-денна тривалість менструального циклу; власне місячні (регули) продовжуються, як правило, 3-5 днів (максимум – 7). Як вже сказано, лише у 80% дівчат менструальні цикли відразу стають регулярними. У багатьох перших парафії місячних характеризуються великими і неоднаковими інтервалами: від 1,5 до 3 місяців і навіть більше (остання обставина вимагає звернення до лікаря). Тривалість кровоотделении і кількість крові, що втрачається при менархе теж дуже варіабельні. У патологічних випадках вони переходять в гіперполіменореї.

Середній вік дівчат у момент настання менархе – 13 років; фізіологічні відхилення – від 9 до 15 років. Поява менархе поза позначеними межами є одним з тривожних ознак. Така дівчинка потребує серйозного обстеженні.

Термін настання менархе залежить від ряду обставин, з яких одні (клімат, географічна широта, національність і деякі інші) незначні, інші (матеріально-побутові умови, стан здоров’я, конституція, спадковість і т.д.) більш істотні.

Фактори, що впливають на термін настання перших місячних. Щодо впливу різних екзогенних і ендогенних факторів на вік, коли наступають менархе, є багато суперечливих даних.

Наприклад, умови антенатального розвитку, якщо вони були несприятливим і, можуть істотно позначитися на перебігу пубертатного періоду.

Якщо у дівчинки мало місце прискорення фізичного розвитку в ранньому дитинстві, то більшою мірою в неї виявиться і схильність до ранніх місячним.

Певне значення мають генетичні фактори. Так, за деякими даними, різниця у віці появи менархе у однояйцевих близнюків значно менше, ніж у двуяйцевих. Такі ж дані в 1953 р. наводить і М. Tisse-rand-Perrier, який виявив різницю у віці появи менархе у однояйцевих близнят в середньому в 2,2 міс, а у двуяйцевих – 8,2 міс.

Цікаві дані щодо віку появи менархе в залежності від клімату і температури навколишнього середовища. До цих пір існує думка, що у дітей, що живуть у жаркому кліматі, статеве дозрівання починається раніше, ніж у країнах з помірним кліматом. Сучасні дані спростовують залежність віку менархе від клімату. Так, вік настання менархе у дівчаток у тропіках і в холодній Алясці приблизно однаковий. За даними, наявними в нашій країні, в різних кліматично-географічних умовах у віці настання менархе також не виявляється істотної різниці. Виняток становить високогір’ї, де, як правило, менструації наступають пізніше.

Важкі стресові ситуації, в тому числі психоемоційні, можуть затримати статеве дозрівання або розладнати тільки що встановилися менструації. Легкий стрес (що вельми показово) здатний прискорити статеве дозрівання. Остання закономірність добре простежується в експерименті. Взяття статевонезрілих тварин на руки, короткочасна ізоляція від матерів і тому подібні дії прискорювали статеве дозрівання. Ці факти повинні бути осмислені з точки зору псіхосексофізіологіі.

Освітленість і сезонність теж відіграють певну роль у даному процесі, проте відомості з цього приводу вкрай нечисленні і стосуються в основному експериментального матеріалу. Одну з причин акселерації у вигляді більш раннього настання статевого дозрівання у дітей ряду технічно розвинених країн вбачають в широкому застосуванні штучного освітлення.

Найбільша частота настання перших місячних менархе доводиться на зимові місяці, особливо на січень і лютий, найменша – на червень і серпень. Вплив сезонності пов’язано, очевидно, не стільки з умовами освітленості, скільки з умовами харчування.

Неповноцінне, погано збалансоване харчування, безсумнівно, призводить до затримки статевого розвитку. Переважання в раціоні солоної, м’ясної і жирної їжі із застосуванням прянощів, маринадів, алкоголю прискорює статеве дозрівання.